Na krajských súdoch štartuje historicky prvý hromadný výber sudcov

Na ôsmich krajských súdoch sa bude v nasledujúcich dňoch vyberať naraz 125 kandidátov na sudcovské miesta.
Na krajských súdoch štartuje historicky prvý hromadný výber sudcov
Foto: Ilustračné foto
Bratislava 27. novembra (TASR) – Historicky prvý hromadný výber sudcov začne už dnes . Na ôsmich krajských súdoch sa bude v nasledujúcich dňoch vyberať naraz 125 kandidátov na sudcovské miesta. Zaujíma sa o ne dohromady 264 mladých právnikov.

Budúcich sudcov doposiaľ vyberali jednotlivé súdy na samostatných výberových konaniach. Ich zlúčenie do výberových konaní pre jednotlivé obvody krajských súdov presadila ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Očakáva od toho spružnenie a zefektívnenie obsadzovania voľných sudcovských miest a zvýšenie dôvery v systém výberu.

„Predpokladáme tiež, že takéto hromadné výberové konania budú aj pod vysokou mierou verejnej kontroly,“ ozrejmil hovorca ministerstva Peter Bubla. Výberové konania začnú v pondelok o 8.30 h písomnou časťou, ktorú absolvujú naraz všetci uchádzači na jednotlivých krajských súdoch. Ďalšie dni sa potom uskutoční psychologické posúdenie uchádzačov a ústna časť výberových konaní.

O každé sudcovské miesto budú v priemere bojovať dvaja uchádzači. Záujem pritom nie je rovnomerný. Najvyšší je v Bratislave, kde sa do výberu 20 kandidátov prihlásilo 63 uchádzačov. Viac ako dvojnásobný záujem je i v Trnave (27 uchádzačov na 10 miest) a v Trenčíne (23 uchádzačov na 10 miest). Najmenej láka sudcovská kariéra v Nitre. Tu sa do boja o 15 sudcovských miest prihlásilo len 19 právnikov.

Ministerstvo aj Súdna rada, ktorá po novom hromadný výber vyhlasuje, pripustili, že vzhľadom na počet záujemcov sa nemusí podariť obsadiť všetky voľné miesta. „Pre výber je priaznivejšie, pokiaľ je väčší počet uchádzačov na jedno miesto, avšak ani menší počet uchádzačov nie je dôvodom pre konštatáciu, že by z výberu nevzišiel rovnako kvalitný kandidát,“ uviedla hovorkyňa Súdnej rady Veronika Müller.

Predsedníčka Súdnej rady Lenka Praženková podľa Müller pozitívne hodnotí počet prihlásených kandidátov. „Verí, že vybratí kandidáti budú v budúcnosti po úspešnom absolvovaní celého procesu ustanovenia do sudcovskej funkcie, garanciou profesionálneho, nezávislého a nestranného rozhodovania. V prípade, že by sa v tomto hromadnom výberovom konaní neobsadil určený počet miest kandidátov na sudcu, proces sa môže v zmysle zákona opätovne, minimálne raz za rok, opakovať,“ ozrejmila hovorkyňa.

„Prejavenému záujmu sa tešíme. Ale samozrejme, že to samo o sebe ešte nevypovedá o tom, aký počet záujemcov prejde sitom výberového konania a teda, či dokážeme ten určený počet miest kandidátov naplniť,“ reagoval na počet prihlásených kandidátov hovorca rezortu spravodlivosti Bubla.

Súdna rada deklarovala, že subjekty, ktoré sú zúčastnené na hromadnom výberovom konaní, vykonali všetko potrebné pre jeho nerušený priebeh. Počet voľných sudcovských miest určila ministerka Žitňanská aj s ohľadom na aktuálne počty sudcov na jednotlivých súdoch, predpokladané odchody sudcov do dôchodku či výberové konania, ktoré dobiehajú ešte starým spôsobom.

Vybraní kandidáti vytvoria databázu, z ktorej sa budú v budúcnosti operatívne obsadzovať uvoľnené sudcovské miesta. Má sa tým vyriešiť súčasný problém, keď po zavedení previerok kandidátov trvá obsadenie uvoľneného miesta až jeden rok. Cieľom zmien je však i zvýšenie kvality nových sudcov vstupujúcich do justície.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

10:44
Záujem turistov o mesto Košice pretrváva
Oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka počet návštevníkov vzrástol takmer o 10.000, pričom tempo rastu zahraničných návštevníkov bolo výraznejšie o 1,2 percenta než u domácich.