Na veži kostola vo Zvolene menili zábradlie, od jari bude prístupná

Aby návštevníci mohli vstupovať do veže, podmienkou bolo zvýšenie okraja zábradlia, je vyššie o 35 cm. Pôvodné malo výšku iba 95 cm. Vežu čakajú ešte ďalšie úpravy.

Na veži kostola vo Zvolene menili zábradlie, od jari bude prístupná
Kostol sv. Alžbety Evanjelický kostol svätej Trojice kostoly Námestie SNP pamiatka kultúrna historická história národné kultúrne pamiatky historické budovy. Foto: FOTO TASR - Branislav Račko
 

Zvolen 8. novembra (TASR) - Veža Kostola sv. Alžbety, ktorý sa nachádza na najväčšom slovenskom námestí vo Zvolene, prešla v uplynulých týždňoch čiastočnou rekonštrukciou, po ktorej by mala byť natrvalo prístupná obyvateľom i návštevníkom mesta.

"Mesto Zvolen prispelo na výmenu zábradlia a rekonštrukciu schodov na prvých troch poschodiach veže sumou 20.000 eur. Bohužiaľ, odokrytie drevenej vrstvy schodov odhalilo ich vážnejšie poškodenie, čo zrejme spôsobí zvýšenie investície," uviedla pre TASR hovorkyňa Mestského úradu vo Zvolene Eva Ježovičová.

Aby návštevníci mohli vstupovať do veže, podmienkou bolo, zvýšenie okraju zábradlia. To sa nakoniec vymenilo za vyššie o 35 cm. Pôvodné malo iba 95 cm. Vežu však čakajú ešte ďalšie úpravy.

"Po ukončení rekonštrukcie by vyhliadka mala byť prístupná návštevníkom pravdepodobne v máji budúceho roka. V tejto fáze hovoríme o tom, že vstup na vežu bude spravovať Zvolenské kultúrne centrum po dohode s farnosťou. Presné podmienky sprístupnenia určíme v dohľadnom čase," doplnila Ježovičová.

Vstup na vežu, ktorá má približne 38 metrov, bol v minulosti povolený len počas vybraných podujatí. Naposledy to bolo vlani v septembri pri príležitosti otvorenia Dní európskeho kultúrneho dedičstva. Ľudia vtedy stáli rady, aby sa vo vymedzených časových intervaloch mohli pozrieť na mesto z výšky.

Kostol sv. Alžbety bol postavený v neskororománskom a skorogotickom slohu v rokoch 1243 - 1250 a v 14. storočí bol prestavený. Pri kostole vyrástli postupne nové objekty ako fara, škola a radnica s väzením, nemocnica a hodinová veža. Na južnej strane kostola bola Kaplnka Božieho Tela. V čase renesancie v 17. storočí bola ku kostolu pristavená veža. Okolo kostola bol cintorín. Vo veži sa nachádza zvon z polovice 19. storočia o váhe okolo 2000 kg.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR