O študentov SOŠ stavebnej majú záujem slovenské aj zahraničné firmy

Stredná odborná škola stavebná na Nábreží mládeže v Nitre má za sebou takmer 70-ročnú tradíciu.
 O študentov SOŠ stavebnej majú záujem slovenské aj zahraničné firmy
Ilustračné foto Foto: TASR/Henrich Mišovič
Nitra 19. júna (TASR) – Stredná odborná škola stavebná (SOŠS) na Nábreží mládeže v Nitre má za sebou takmer 70-ročnú tradíciu. Počas nej bola vždy zameraná na vzdelávanie študentov výlučne v stavbárskych profesiách. Dnes poskytuje vzdelanie aj v odboroch, ktoré neponúka žiadna iná stredná škola na Slovensku.

Ako uviedla riaditeľka školy Ľubica Hlaváčová, iba na SOŠS v Nitre sa môžu žiaci vzdelávať v odbore kominár, priamo pod dohľadom Komory kominárov Slovenska. „Okrem tohto v súčasnosti ponúkame vzdelanie aj v študijných a učebných odboroch murár, tesár, maliar, inštalatér, klampiar, kachliar, stolár, operátor stavebnej výroby, mechanik stavebnoinštalačných zariadení a stavebná výroba. Sú to všetko profesie, ktoré sú na trhu práce mimoriadne žiadané,“ povedala Hlaváčová.

O veľkom záujme o kvalifikovaných remeselníkov podľa jej slov svedčia aj ponuky od slovenských i zahraničné firiem, ktoré majú často záujem zamestnať prakticky každého absolventa ovládajúceho niektorú zo žiadaných stavbárskych profesií. „Naši študenti, ktorí neplánujú pokračovať v príprave na vysokej škole, sa tak môžu prakticky hneď po ukončení školy okamžite zamestnať, pretože ten záujem firiem je naozaj veľký,“ skonštatovala Hlaváčová.

Ako pripomenula, žiaci, ktorí majú záujem pokračovať vo vysokoškolskom štúdiu, majú k dispozícii aj štvorročné odbory ukončené maturitou. Absolventi dvoj- a trojročných odborov zase môžu pokračovať nadstavbovým štúdiom, ktoré je takisto ukončené maturitnou skúškou.

Ku kvalite vzdelávania žiakov SOŠS v Nitre prispieva podľa Hlaváčovej dobrá spolupráca školy so stavebnými firmami a rôznymi profesijnými komorami. Užšiu spoluprácu so zamestnávateľmi a stavebnými odborníkmi zabezpečuje aj Centrum odborného vzdelávania a prípravy pre stavebníctvo, ktoré na strednej škole vytvoril jej zriaďovateľ, ktorým je Nitriansky samosprávny kraj. „Teší ma tiež, že naši žiaci okrem veľmi dobrých študijných výsledkov dosahujú mnohé úspechy aj na rôznych športových, ale aj odborných súťažiach, akým je napríklad pravidelné medzinárodné podujatie Murár,“ dodala Hlaváčová.Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR