Weiss z 99 % bol na detektore lži, ale o výsledkoch nehovoril

Kandidát a sponzor hnutia 99 % - občiansky hlas Ivan Weiss podstúpil test na detektore lži, ktorým sa usiluje dokázať, že zbieranie podpisov pre vznik hnutia sa udialo v súlade so zákonom.

Odpovedal na otázky, či vie tom, že by člen hnutia niekoho poveril zbieraním falošných podpisov a na otázku, či podľa jeho vedomia hnutie ministerstvu vnútra predložilo najmenej 10-tisíc platných podpisov. „Ak by boli akékoľvek pochybnosti, že ktokoľvek iný člen hnutia 99 % by mal ísť na detektor s touto otázkou, žiadny problém s tým nie je,“ povedal na tlačovej besede novinárom Weiss.

Test absolvoval u britského odborníka Terryho Mullinsa, ktorý za ním priletel do Bratislavy. Sponzor hnutia odpovedal aj na ďalšie otázky, o výsledku ale zatiaľ nechcel informovať. Z vyšetrenia existuje podľa Weissa aj obrazový záznam, na ktorom možno test overiť. Weiss testovanie na detektore považuje za extrémny krok, ale niekoľko dní pred voľbami nemá hnutie inú možnosť, ako voličov presvedčiť o čestnosti a úprimnosti svojich

Hnutie považuje preverovanie podpisov tisíckou policajtov za zneužívanie polície na politický boj. Kandidát 99 % Peter Vačok sa nazdáva, že policajný prezident Jaroslav Spišiak prekročil svoje kompetencie, keď policajtom vydal rozkaz preverovať podpisy. „Ja sa pýtam, na základe čoho koná. Pán Spišiak je štatutárom policajného zboru, ale nie je orgánom činným v trestnom konaní,“ podčiarkol. Navyše, vyhlásenie ľudí, že hárok nepodpísali, nie je podľa Vačoka hodnoverné. „Individuálnu identifikáciu zabezpečí jedine grafológia,“ dodal.

Weiss poznamenal, že ak Spišiak nebude svojimi vyjadreniami ovplyvňovať voľby, mlčať bude aj 99 %. Trvá však na tom, aby sa vyšetrilo, čo sa s podpismi 99 % dialo po tom, čo hárky 25. novembra odovzdali na ministerstve vnútra. Zdôraznil, že strana bola riadne zaregistrovaná a nikto sa podpismi nezaoberal až dovtedy, kým prieskumy neukázali, že 99 % má dostatočnú podporu na vstup do parlamentu. Obáva sa, že verejnosť pre medializovanie údajného falšovania podpisov môžu pochybovať o demokratickom základe volieb.

SITA/para