SLOBODA ZVIERAT: Inšpektori zachraňujú aj zvieratá vyradené z chovov

Inšpektori organizácie Sloboda zvierat okrem záchrany zvierat z ulíc a týraných zvierat zo zlých podmienok, zachraňujú aj zvieratá vyradené z chovov, a to v rámci projektu pod názvom Liberty for dogs in Slovakia.

Inšpektori organizácie Sloboda zvierat okrem záchrany zvierat z ulíc a týraných zvierat zo zlých podmienok ,zachraňujú aj zvieratá vyradené z chovov, a to v rámci projektu pod názvom Liberty for dogs in Slovakia. Ide o psíkov, ktorí už nemajú pre svojich majiteľov cenu. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla Silvia Čaňová zo Slobody zvierat, predtým ich majitelia buď dávali utratiť alebo ich vyhodili do lesov predovšetkým v okolí Topoľčian a Nových Zámkov. "Zvieratá sú pre nich bezcenné, no našťastie aj vďaka osvete už pre nich prestávajú byť šteniatka lukratívnym zárobkom," poznamenala.

Psy v chovných staniciach žijú podľa predsedníčky organizácie Pavly Dugovičovej často v katastrofálnych podmienkach v pivniciach, bez svetla, kontaktu s ľuďmi, často v zlom stave. "Opakované nakrývanie bez dostatočnej regenerácie, absencie odbornej veterinárnej starostlivosti a pôrody cisárskym rezom majú za následok jazvy, zrasty na materniciach, zlý zdravotný a výživový stav a tiež dlhodobé psychické a sociálne následky," vysvetlila pre agentúru SITA. Zároveň dodala, že zvieratá nezvyknuté na pohladenie či prejav lásky, zneužívané celé roky len na produkciu šteniat, potrebujú následne aj roky na to, aby sa dali do poriadku a znovu získali dôveru v človeka.

Sloboda zvierat napríklad aj formou inzercie vyzýva majiteľov chovov k bezplatnému odovzdaniu zvierat útulkom, ktoré aj vďaka projektu Liberty for dogs in Slovakia nájdu nový domov aj v zahraničných rodinách, a to formou medzinárodnej adopcie. "Ročne sa tak podarí zachrániť niekoľko stoviek psíkov," poznamenala pre agentúru SITA Čaňová. Vlani zachránila organizácia v rámci projektu 670 zvierat od množiteľov a poskytla im tak šancu na nový začiatok. Čerstvým príkladom je 35 ratlíkov vyradených z chovu v obci Beckov v okrese Nové Mesto nad Váhom, ktoré sa organizácii podarilo v januári zachrániť, pričom dve tretiny z nich sú už adoptované alebo rezervované a čakajú tak na ne nové rodiny. "Zachránili sme takisto maltézskeho psíka, ktorý žil v malej klietke bez možnosti pohybu, čo sa odrazilo na jeho zdravotnom stave. Trpí neurologickým ochorením, ktoré ho núti sa stále otáčať na jednu stranu," priblížila s tým, že ochorenie sa už nedá vyliečiť, no aj vďaka projektu a pomoci partnerskej organizácie Retriever in Not si našiel nový domov v Nemecku, kde ho majú radí takého, aký je.

Na Slovensku však podľa Čaňovej stále nebola prijatá legislatíva o povinnej registrácii chovných staníc, množitelia tak môžu nelegálne produkovať zvieratá v pivniciach či kôlňach v katastrofálnych podmienkach, pričom nikde nie sú vedené o nich záznamy. "Nevieme, kde sa chov nachádza, netušíme ani len to, že vôbec existuje. Takže nemáme ako pomôcť," uzavrela pre agentúru SITA Silvia Čaňová z organizácie Sloboda zvierat a dodala, že štát nechráni zvieratá, ale množiteľov.

sita/para