Slovensko chce spolupracovať s EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany

Štáty združené v PESCO plánujú bližšiu spoluprácu v oblasti budovania obranných a vojenských kapacít a vykonávanie vojenských aktivít v mene Európskej únie.
Slovensko chce spolupracovať s EÚ v oblasti bezpečnosti a obrany
Na snímke zľava podpredsedníčka vlády SR a ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a podpredseda vlády a minister vnútra SR Robert Kaliňák počas rokovania 74. schôdze vlády SR v Bratislave 18. októbra 2017. Foto: TASR/Dano Veselský
Bratislava 8. novembra (TASR) – Vláda Slovenskej republiky v stredu schválila zámer SR participovať na Stálej štruktúrovanej spolupráci Európskej únie v oblasti bezpečnosti a obrany (PESCO).

„Pre Slovenskú republiku predstavuje účasť v PESCO príležitosť posilniť svoje obranné spôsobilosti a zároveň tak prispieť k schopnosti Európskej únie efektívne reagovať na súčasné bezpečnostné hrozby,“ uviedol minister obrany SR Peter Gajdoš (nominant SNS).

Štáty združené v PESCO plánujú bližšiu spoluprácu v oblasti budovania obranných a vojenských kapacít a vykonávanie vojenských aktivít v mene Európskej únie.

Taktiež si budú podľa vývoja bezpečnostnej situácie a záväzkov vyplývajúcich z členstva v EÚ pravidelne stanovovať výšku investícií do obranného a vojenského vybavenia. „Ide o rámec spoločného úsilia členských štátov EÚ v oblasti rozvoja a zvyšovania úrovne obranných spôsobilostí prostredníctvom koordinovaného postupu, projektov a plnenia stanovených záväzkov, či už na národnej úrovni alebo úrovni EÚ,“ konštatuje sa okrem iného v schválenom materiáli.

PESCO by zároveň mala slúžiť aj ako nástroj na posilnenie tzv. európskeho piliera Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).

„Účasť na PESCO zároveň znamená kvalitatívne vyššiu a intenzívnejšiu spoluprácu s ozbrojenými silami ostatných účastníckych štátov. Ponúka možnosti pre väčšie zapojenie sa subjektov obranného priemyslu SR do projektov medzinárodnej spolupráce,“ uvádza sa v materiáli.

Rezort obrany do 30. novembra predloží vláde SR tzv. stratégiu národného plánu implementácie záväzkov, ktoré z účasti na PESCO vyplývajú.

Rozhodnutie o formálnom vytvorení PESCO by mala schváliť Rada EÚ pre zahraničné záležitosti na svojom rokovaní 11. decembra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR