Spolok architektov Slovenska udelí tohtoročné výročné ceny

Laureátom 53. Ceny Dušana Jurkoviča, najstaršej a najdôležitejšej architektonickej slovenskej ceny, je dielo Mlyn Humenné.

Spolok architektov Slovenska udelí tohtoročné výročné ceny
Na snímke zrekonštruovaný vodný mlyn, ktorý sa premenil na obytný dom. 8. novembra 2017. Foto: Facebook - Atrium Architekti
 

Bratislava 8. novembra (TASR) – Najúspešnejším architektom za realizované diela Spolok architektov Slovenska (SAS) udelí v stredu svoje ceny za rok 2017. Najúspešnejší si ich prevezmú na slávnostnom večere v Malej sále Slovenskej filharmónie v Bratislave, nad ktorým prevzali záštitu prezident SR Andrej Kiska, minister kultúry Marek Maďarič a košický primátor Richard Raši.

Laureátom 53. Ceny Dušana Jurkoviča, najstaršej a najdôležitejšej architektonickej slovenskej ceny, je dielo Mlyn Humenné. Jeho autori Michal a Dušan Burákovci, Matúš Gomolčák a spoluautori Marek Bakalár, Tomáš Eisner, Marek Ganz z dlhodobo nevyužívaného vodného mlyna vytvorili štvorpodlažný obytný dom s podkrovím.

"Je to trvalo udržateľný projekt. Ukazuje nám víziu, že nevyužité a menej hodnotné stavby je možné zmysluplne revitalizovať, vdýchnuť im novú dušu a oživiť. Aj v lokalite, ktorá nie je komerčne atraktívna. Investor k tomu pristúpil zodpovedne a dal príklad, že aj v menších mestách možno postaviť veľmi kvalitnú architektúru," na stredajšej tlačovej konferencii v bratislavskom sídle SAS zhodnotil jeho prezident Juraj Hermann.

Podľa Michala Buráka to bol ich prvý bytový dom, ktorý realizovali. "Dali sme si na tom záležať, pretože v našom prostredí nie je veľa takýchto príležitostí. Investor nám dal šancu aj riešiť interiér všetkých 12 bytov, čo sa často nestáva," prezradil Burák.

Do záverečnej nominácie na túto cenu sa dostali ďalšie štyri diela, ktoré hodnotila medzinárodná porota: Poľovnícky dom v Malých Karpatoch (autori Peter Kožuško, Miroslav Hrušovský, Tomáš Auxt, Peter Hudač, spolupráca Michal Zábranský), Castellum Cafe v Nitre (Martin Dulík, Marek Šumichrast, Lívia Dulíková), Čakáreň v Národnom onkologickom ústave v Bratislave (Veronika Kotradyová, Martin Boleš), obnova starej synagógy v Bardejove (Peter Gomboš, Ján Krcho, Tomáš Lupták).

Z rozhodnutia Prezídia SAS 28. Cenu Emila Belluša za celoživotné dielo si prevezme architekt a urbanista Alexander Bél (1933). Okrem návrhov stavebných objektov a diel vo verejnom priestore sa vyše polstoročie venuje urbanizmu a územnému plánovaniu najmä na východnom Slovensku. Podieľal sa aj na príprave metodických pokynov pri postupe územného plánovania.

"Urbanizmus v súčasnosti je, bohužiaľ, v defenzíve. V mestách sa rušia útvary hlavného architekta a venujú sa tomu komunálni politici, čo je veľmi zlé," pripomenul Hermann.

Tradičná je aj Cena profesora Martina Kusého za výskumnú, publicistickú a osvetovú činnosť, ktorú udelia po 15. raz. Prevezme si ju Monika Mitášová (1968) za koncepčnú, autorskú a editorskú prácu na príprave dvoch publikácií o Vladimírovi Dedečkovi: Stávanie sa architektom a Interpretácie architektonického diela. Porota v hodnotení prihliadla aj na jej dlhoročnú odbornú vedecko-výskumnú aktivitu v oblasti teórie a dejín architektúry.

Okrem SAS zriaďovateľom týchto cien je Fond výtvarných umení. V Galérii SAS je výstava prihlásených diel do súťaže o Cenu Dušana Jurkoviča.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR