TURISTI, POZOR: Na horách hrozia lavíny z prachového snehu

Za posledných 24 hodín pripadlo na tvrdý podklad 20 centimetrov nového snehu.

TURISTI, POZOR: Na horách hrozia lavíny z prachového snehu
Ilustračné foto Foto: TASR/AP
 

Liptovský Hrádok 27. novembra (TASR) – Na horách počas uplynulého víkendu snežilo a už niekoľko dní sa ochladzuje. V najvyšších polohách Vysokých a Západných Tatier v pondelok trvá mierne lavínové nebezpečenstvo. V ostatných pohoriach je snehová pokrývka na väčšine miest dobre stabilizovaná a prevláda malé nebezpečenstvo zosuvov.

Podľa Pavla Krajčího zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby je novonapadnutý sneh uložený na tvrdom podklade. Uvoľnenie lavín je pravdepodobné najmä na strmých svahoch pri veľkom dodatočnom zaťažení. „Možný je aj výskyt menších lavín a splazov z prachového snehu,“ dodal.

V pondelok ráno na horách prevláda jasné až polooblačné počasie, panujú zimné podmienky. V stredných a nižších polohách je slabý vietor. „Za posledných 24 hodín pripadlo na tvrdý podklad 20 centimetrov nového prachového snehu,“ ozrejmil Krajčí a dodal, že povrch pod snehom je momentálne tvrdý až kôrovitý.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

10:44
Záujem turistov o mesto Košice pretrváva
Oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka počet návštevníkov vzrástol takmer o 10.000, pričom tempo rastu zahraničných návštevníkov bolo výraznejšie o 1,2 percenta než u domácich.