V meste Zvolen sa uskutoční festival permakultúry, témou bude voda

Ako za organizátorov uviedla Zuzana Matúšová Girgošková, na štyroch paralelných pódiách sa budú striedať zaujímaví prednášajúci zo Slovenska, Česka a Maďarska.

V meste Zvolen sa uskutoční festival permakultúry, témou bude voda

Zvolen 22. novembra (TASR) - Voda – tak samozrejmá, tak vzácna bude témou siedmeho ročníka na Slovensku ojedinelého festivalu Permakultúra v meste. Uskutoční sa v sobotu 25. novembra v Dome kultúry ŽSR vo Zvolene.

Ako pre TASR uviedla za organizátorov Zuzana Matúšová Girgošková, na štyroch paralelných pódiách sa budú striedať zaujímaví prednášajúci zo Slovenska, Česka a Maďarska. Porozprávajú o permakultúrnych témach, ale aj o alternatívnom staviteľstve či psychológii.
 

Ilustračná snímka./span> Foto: http://zvonline.sk/
 

Cieľom je predstaviť širokej verejnosti zaujímavé riešenia, ako pracovať s vodou. "Mnohých určite zaujme téma dažďových záhrad, ktoré sú efektívnym a estetickým riešením či téma ekocintorínov," priblížila program Matúšová Girgošková. "Fanúšikovia dômyselných „vychytávok“ a bývania, si prídu na svoje na prednáške o čistení odpadovej vody koreňovou čističkou."

Odborník z Maďarska Zoltan Lengyela predstaví inovatívny prístup k chovu zvierat, tzv. holistický manažment zvierat. Za srdce či žalúdok možno chytí téma jedlý hmyz a slimáky ako potrava pre človeka a zvieratá. Priestor budú mať aj praktické témy, napríklad ako predať výrobky cez predaj z dvora.

Počas celého dňa sa budú konať rôzne workshopy, na ktorých si návštevníci môžu vyskúšať, ako fungujú vermikompostéry, vytvoriť si vežové črepníky a na 3D modeli vidieť, ako sa voda správa v krajine.

Na festivale sa predstaví nový a ojedinelý projekt Škola permakultúry na Slovensku. Návštevníci sa o škole môžu dozvedieť viac a zároveň spoznať budúcich lektorov. Pre rodiny s deťmi bude pripravený detský kútik.

Okrem prednášok čakajú na návštevníkov diskusie, stánky s vystavovateľmi a hlavne priestor stretnúť sa, vymeniť si informácie i skúsenosti. "Festival je zároveň príležitosť upevniť permakultúrne priateľstvá, ktoré každým rokom pribúdajú," podotkla organizátorka.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

10:44
Záujem turistov o mesto Košice pretrváva
Oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka počet návštevníkov vzrástol takmer o 10.000, pričom tempo rastu zahraničných návštevníkov bolo výraznejšie o 1,2 percenta než u domácich.