Výstava Avari a Slovania na sever od Dunaja predstaví ich spolužitie

Kurátor výstavy Pavol Rusnák sa vyjadril, že väčšinu prezentovaného materiálu tvoria šperky, súčasti odevov a konských postrojov z drahých kovov, no nechýbajú ani predmety dennej potreby.

Výstava Avari a Slovania na sever od Dunaja predstaví ich spolužitie
Slovania, ilustračné foto. Foto: TASR - Michal Svítok
 

Nové Zámky 10. augusta (TASR) - Na putovnej archeologickej výstave Avari a Slovania na sever od Dunaja, ktorú v období od 18. augusta do 21. októbra sprístupní širokej verejnosti Múzeum Jána Thaina v Nových Zámkoch, bude zdokumentované spolužitie týchto dvoch etník na Slovensku. Ako TASR informoval kurátor výstava Pavol Rusnák, návštevníci na nej budú môcť vidieť 500 artefaktov, zhromaždených zo zbierok viacerých domácich a zahraničných múzeí a súkromných zberateľov.

Bude tu odprezentovaný unikátny materiál z obdobia príchodu prvých Slovanov na územie Slovenska až po vznik Veľkomoravskej ríše. "Väčšinu prezentovaného materiálu tvoria šperky, súčasti odevov a konských postrojov z drahých kovov, no nechýbajú ani predmety dennej potreby, keramika alebo zbrane. Až 99 percent materiálu tvoria originály," povedal Rusnák.

K doplnkom, obohacujúcim celkový estetický zážitok z podujatia, patria rekonštrukcie slovanského žiarového hrobu a avarského kostrového hrobu bojovníka s koňom alebo trojrozmerný model mohyly slovanského veľmoža. "Putovnú archeologickú výstavu pripravili spolu so Slovenským národným múzeom v Martine Podunajské múzeum v Komárne a Tribečské múzeum v Topoľčanoch," dodal kurátor výstavy.

Vernisáž výstavy sa uskutoční 17. augusta so začiatkom o 16.00 h.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR