B. Gröhling: Maturitná skúška tento rok bude, nezrušíme ju

2021. October 21. - 12:50

Maturitná skúška sa v tomto školskom roku bude konať a nebude zrušená. Počas štvrtkovej tlačovej konferencie to povedal minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS). 

B. Gröhling: Maturitná skúška tento rok bude, nezrušíme ju

"Budeme sa pozerať na obsah jednotlivých skúšok, budeme sa pozerať na to, ako budú zostavené komisie," povedal šéf rezortu školstva.

V súčasnej situácii, keď je už určité percento žiakov aj učiteľov zaočkované, maturitná skúška podľa slov ministra školstva bude.

V súvislosti so zrušením maturitnej skúšky 2022 už vznikla aj petícia, pod ktorou je aktuálne podpísaných viac ako 16.200 ľudí. Signatári petície tvrdia, že prichádza do úvahy možnosť maturít formou priemeru známok za uplynulé štyri roky štúdia. Poukazujú tiež na to, že im chýba množstvo vedomostí.

Na akúkoľvek redukciu učiva alebo jeho dobiehanie je už teraz podľa signatárov petície priveľmi neskoro.

Gröhling verí, že v nasledujúcich týždňoch dospeje v súvislosti so zvyšovaním platov učiteľov k pozitívnemu výsledku. Uviedol to vo štvrtok počas tlačovej konferencie.

Šéf rezortu chce, aby k zvyšovaniu platov učiteľov došlo.

"Je mi ťažko povedať, či to bude alebo nie," uviedol šéf rezortu školstva. Ako doplnil, nezávisí to len od neho.

V tejto súvislosti rokuje nielen s ministrom financií Igorom Matovičom, ale aj s predsedom vlády Eduardom Hegerom (obaja OĽANO).

Nespokojnosť s tým, že sa v návrhu rozpočtu na rok 2022 nemyslelo na zvyšovanie platov učiteľov, vyjadril napríklad Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, ale aj Slovenská komora učiteľov.

TASR