B. Kollár: Ak o 20 dní bude v nemocniciach 500 ľudí, núdzový stav nepodporíme

2021. April 27. - 10:25

Sme rodina už nechce predlžovať núdzový stav, pokiaľ sa nepredĺženie neprejaví negatívne na zdraví a životoch ľudí. Ak o 20 dní bude v nemocniciach len 500 či 600 ľudí, hnutie v Národnej rade (NR) SR nezahlasuje za predlžovanie núdzového stavu. 

B. Kollár: Ak o 20 dní bude v nemocniciach 500 ľudí, núdzový stav nepodporíme
Foto: TASR

"Ten automaticky skončí o 20 dní, teda v deň hlasovania o ňom v parlamente,"

uviedol pre TASR predseda NR SR a hnutia Sme rodina Boris Kollár.

"Pandemická komisia a odborníci požadovali predĺžiť núdzový stav, dali aj veľa vážnych argumentov, pod ich tlakom a závažnosťou sa vláda rozhodla schváliť na ďalších 30 dní núdzový stav. Toto rozhodnutie bolo zodpovedné. Cez to všetko tento núdzový stav bude musieť do 20 dní potvrdiť parlament, a tu sa vrátim k nášmu vyhláseniu, že už nechceme v Sme rodina predlžovať tento núdzový stav, pokiaľ sa nepredĺženie neprejaví negatívne na zdraví a životoch ľudí,"

povedal Kollár.

Ozrejmil, že aktuálne je v nemocniciach 1600 ľudí a Slovensko má len okolo 500 COVID lôžok.

"Všetky ostatné lôžka boli zriadené a držané len na základe právnych nariadení z núdzového stavu,"

poznamenal. Odborníci podľa jeho slov vysvetlili, že ak to vláda neschváli, bude 1000 aktuálne odkázaných pacientov "vysťahovaných na parkovisko" a nebude im mať kto poskytovať pomoc.

"Toto bol ten tlak, prečo vláda posunula ešte núdzový stav,"

vysvetlil Kollár.

Vláda v pondelok (26. 4.) večer rozhodla, že sa núdzový stav predĺži o ďalších 30 dní. Potvrdiť to musí ešte NR SR. Vláda tiež uznesením rozhodla, že zákaz vychádzania sa zároveň od štvrtka 29. apríla posunie o hodinu, bude platiť po 21.00 h.

TASR