Colníci zachytili falzifikáty odevov, obuvi, kabeliek aj hračiek

Príslušníci finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Bratislava zachytili počas prvých troch mesiacov tohto roka falzifikáty obuvi, odevov, kabeliek i hračiek. Tovar porušoval práva duševného vlastníctva, výška škody predstavuje tisícky eur. TASR o tom informovala hovorkyňa bratislavského colného úradu Drahomíra Adamčíková z komunikačného oddelenia Finančnej správy SR.

Colníci zachytili falzifikáty odevov, obuvi, kabeliek aj hračiek
Foto: TASR - Colný úrad

Bratislavskí colníci podľa jej slov neustále riešia tovar porušujúci colné predpisy. 

"Za prvé mesiace tohto roka zaistili 23 zásielok porušujúcich práva duševného vlastníctva, z nich 13 zaznamenala poštová pobočka a desať pobočka na medzinárodnom letisku M. R. Štefánika," 

priblížila.

Ako uviedla, príslušníci finančnej správy na poštovej pobočke zadržali napríklad deväť zásielok preposlaných z Holandska, ktorých odosielateľom však boli osoby z Číny. V balíkoch sa nachádzali napodobeniny značkových tenisiek či oblečenia. V rukách colníkov zostali aj obľúbené stavebnice. Podľa Adamčíkovej tieto hračky patria medzi rozšírené falzifikáty na trhu.

Aj príslušníci finančnej správy z pobočky na letisku sa tento rok stretli s rôznymi imitáciami oblečenia či módnych doplnkov svetoznámych značiek, ktoré si fyzické osoby dali poslať z Taiwanu, Číny či Malajzie. 

CÚ opakovane upozorňuje verejnosť, že falzifikáty môžu byť zdraviu škodlivé a porušujú práva duševného vlastníctva.

"Na ich výrobu sa používajú nekvalitné materiály alebo ich lacné náhrady. Výrobky nie sú spoľahlivo testované a neprechádzajú žiadnou kontrolou. Spotrebitelia by mali mať na pamäti, že touto kúpou podporujú organizovaný zločin, kriminalitu, šedú ekonomiku, detskú prácu, nezamestnanosť aj terorizmus,"

dodala hovorkyňa bratislavského CÚ.

TASR