Dôchodcovia dostanú 13. dôchodok aj v decembri, plénum schválilo zákon

2022. October 19. - 10:56

Dôchodcom, ktorí majú nárok na 13. dôchodok, bude dávka tento rok vyplatená aj druhýkrát. V decembri však jeho výška bude krátená, a to koeficientom 0,7. Plénum Národnej rady (NR) SR v utorok schválilo novelu zákona o 13. dôchodku, o ktorej rokovalo v skrátenom legislatívnom konaní. Návrh zákona podporilo všetkých 139 prítomných poslancov.

Dôchodcovia dostanú 13. dôchodok aj v decembri, plénum schválilo zákon
Ilustračná fotka: TASR

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) ocenil, že všetci poslanci, ktorí boli prítomní v parlamente, zahlasovali za vyplatenie tejto pomoci dôchodcom. Považuje to za signál, že pomoc navrhli férovo.

"Férovo v tom zmysle, že to chápeme ako sociálne opatrenie a najviac prispievame tým dôchodcom, ktorí majú najnižšie dôchodky,"

skonštatoval.

"Vzhľadom na výrazný rast cien tovarov a služieb sú doposiaľ prijaté opatrenia pre poberateľov dôchodkových dávok nepostačujúce," zdôvodnilo návrh ministerstvo práce.

Rezort pripomenul, že na začiatku tohto roka boli dôchodkové dávky zvýšené o 1,3 %. Následne bol v júli predčasne vyplatený 13. dôchodok v diferencovanej sume, od 50 do 300 eur. V tradičnom termíne na konci roka pôvodne už nemal byť vyplatený.

Tieto opatrenia podľa rezortu práce čiastočne kompenzovali zvýšenie cien tovarov a služieb pre poberateľov dôchodkových dávok za 1. polrok tohto roka. V tomto období miera inflácie za domácnosti dôchodcov dosiahla 11,8 %.

"Aj v 2. polroku pokračuje výrazný rast inflácie za domácnosti dôchodcov, pričom na základe makroekonomickej prognózy IFP z júna 2022 sa očakáva 12,4-percentná miera inflácie za uvedené obdobie. Za prvých osem mesiacov roka sa spotrebiteľské ceny za domácnosti dôchodcov medziročne v priemere zvýšili o 12,6 %," vyčíslilo ministerstvo.

Pôvodne sa navrhovalo opätovné vyplatenie 13. dôchodku už v novembri. Plénum však schválilo pozmeňujúci návrh poslanca Miloša Svrčeka (Sme rodina), podľa ktorého bude vyplatený až v decembri.

Opätovné vyplatenie 13. dôchodku za určených podmienok má zvýšiť náklady rozpočtu verejnej správy o 207,6 milióna eur.

TASR