Dodávky ropy na Slovensko cez južnú vetvu ropovodu Družba obnovili

2022. August 11. - 11:23

Problém, ktorý vznikol pri platbe za transport ropy na Slovensko, bol odstránený a už pokračujú dodávky ropy cez južnú vetvu ropovodu Družba na Slovensko. Informovalo o tom Ministerstvo hospodárstva (MH) SR v stredu.

Dodávky ropy na Slovensko cez južnú vetvu ropovodu Družba obnovili
Foto: TASR

"Za prerušením dodávky ropy netreba hľadať politiku. Situácia vznikla administratívnou chybou mimo Ukrajiny a Ruska a k uvedenej chybe došlo pre nesprávne vyhodnotenie platby ako porušenie sankcií," doplnil šéf rezortu Richard Sulík (SaS).

Uplynulý štvrtok (4.8.) došlo k obmedzeniu dodávok ropy cez južnú vetvu ropovodu Družba. Problém bol podľa MH SR odstránený vďaka spolupráci ministra hospodárstva s národným prepravcom Transpetrolom a bratislavskou rafinériou Slovnaft. Ukrajinská prepravná spoločnosť pozitívne zareagovala na návrh spoločností Slovnaft a MOL uhradiť tranzitné poplatky za prepravy ropy. S uvedeným riešením súhlasila aj ruská strana.

"Prerušenie dodávok nastalo potom, čo sa vyskytli technické problémy na úrovni bánk v súvislosti s platbami za tranzitné poplatky z ruskej strany. Bratislavská rafinéria napriek vzniknutému problému fungovala bez prerušenia a zásobovanie trhu bolo počas uvedeného obdobia plynulé," doplnil rezort hospodárstva s tým, že počas prerušenia dodávky ropy boli využité dostupné rezervy v systéme.

TASR