Dolnokubínska ZŠ Petra Škrabáka sa pýši výnimočnou prírodnou záhradou

V areáli rastie ovocný sad, v ktorom má každá trieda svoj strom, náučný chodník s rozličnými druhmi rastlín, kvetinové, bylinkové a zeleninové záhony, jedlý živý plot či permakultúrne záhony.

Dolnokubínska ZŠ Petra Škrabáka sa pýši výnimočnou prírodnou záhradou
Ilustračné foto. Foto: TASR/František Iván
 

Dolný Kubín 12. februára (TASR) - Výnimočná prírodná záhrada Základnej školy (ZŠ) Petra Škrabáka v Dolnom Kubíne sa rozkladá v členitom teréne školského areálu. Vznikla na mieste pôvodného málo upraveného staveniska, ktoré žiaci spolu s pedagógmi postupne pretvárajú na živú učebnicu viacerých vyučovacích predmetov.

„Najdôležitejší je osobný kontakt detí s prírodou a zážitok. Záhrada nie je výnimočná zložením rastlín, ale chuťou jej tvorcov pustiť prírodu priamo do záhrady a učiť sa z nej,“ uviedla pre TASR riaditeľka ZŠ Magdaléna Kubisová. Žiaci sa tak venujú výsadbe byliniek či ovocných stromov, zeleninu pestujú priamo v kompostovisku. „Ide napríklad o tekvice. Ostatnú zeleninu pestujú i na vyvýšených záhonoch,“ doplnila riaditeľka.

V rámci programu "Záhrada, ktorá učí" vznikol v areáli ovocný sad, v ktorom má každá trieda svoj strom, náučný chodník s rozličnými druhmi rastlín, kvetinové, bylinkové a zeleninové záhony, jedlý živý plot či permakultúrne záhony. „Pribudli aj náučné tabule s biologickou, jazykovou, matematickou a fyzikálnou tematikou,“ priblížila riaditeľka.

Dodala, že prostredníctvom grantového programu Pomáhame vyrásť sa priestory záhrady rozrástli o netradičný africký záhon, vyvýšené záhony z nepotrebných drevených paliet či solárnu sušičku ovocia. Z dopestovaného ovocia a byliniek pripravujú žiaci a učitelia sirupy, čaje či mydlá. Upiekli aj chlieb alebo pripravili syr z kravského mlieka. „Aktivity sme dokumentovali formou videoreceptára,“ povedala Kubisová.

V záhrade sa nachádza aj alternatívna učebňa, ktorá je zameraná na využitie obnoviteľných zdrojov energie. Deti v rámci výučby fyziky pracovali napríklad s modelom solárnej pece a solárnej chladničky, ktorý sa dá jednoducho zostaviť priamo na hodine. „Žiaci ich zostrojili podľa vlastných návrhov z recyklovateľných materiálov. Mali sami navrhnúť zariadenie na využitie alternatívnych zdrojov energie bez použitia elektrického prúdu,“ priblížila učiteľka Martina Krákorníková.

Deti sú podľa nej veľmi kreatívne, dokážu si samy vyhľadať informácie a pretaviť ich do bežnej praxe. „Vedia argumentovať svoje vlastné názory, prečo by sme mali tieto zdroje využívať. Realita totiž nie je čierno-biela. Nie vždy to musí byť práve tak, že tradičné zdroje sú zlé a nové dobré,“ uzavrela.

Zo žiakov ZŠ P.Škrabáka chceme vychovať múdrych ľudí, tvrdí riaditeľka
Kvalitní učitelia, trpezlivé a cieľavedomé vedenie školy, environmentálne projekty, zdravý životný štýl či rozvoj jazykovej a počítačovej gramotnosti do veľkej miery prispievajú k progresu Základnej školy (ZŠ) Petra Škrabáka v Dolnom Kubíne. Hlavným poslaním školy je, aby žiak odchádzal nielen ako múdry, vzdelaný a zodpovedný, ale aj slobodný a kultivovaný mladý človek, ktorý je pripravený pre život a prácu v 21. storočí.

„Škola od roku 1992 vzdeláva žiakov v prvom a druhom stupni základného vzdelania. Počas tohto obdobia prešla viacerými zmenami. Od rekonštrukcie, po otvorenie multimediálnej učebne či získanie štatútu modernej školy na úrovni Európskej únie až po zmenu samotného vnútra vyučovacieho procesu a mimoškolskej činnosti,“ priblížila pre TASR riaditeľka ZŠ Magdaléna Kubisová.

Za štvrťstoročie existencie školy prešli jej bránou tisícky žiakov a vystriedali sa traja riaditelia. Súčasná riaditeľka vedie školu 16 rokov. „Momentálne máme 420 žiakov a 53 zamestnancov,“ uviedla Kubisová.

Škola sa zameriava najmä na podporu aktívneho trávenia voľného času, mediálnu komunikáciu a preventívne programy, rozvoj jazykovej a počítačovej gramotnosti či históriu regiónu. „V úzkej kooperácii s rodičmi by sme chceli do budúcna vychovať zo žiakov múdrych a vzdelaných ľudí. Každý deň sa zobúdzam s tým, aby sme dali škole ducha, srdce a aby naši žiaci boli spokojní,“ povedala riaditeľka. Doplnila, že ako škola sa snažia ísť stále dopredu, aby žiakov učili nielen "nabifliť" sa potrebnú látku, ale aby sa aj sami pripojili do učebného procesu. Záujemcovia majú možnosť zapojiť sa počas štúdia do projektu žiackych univerzít.

Deti sa v škole učia aj mnohým kreatívnym činnostiam, napríklad tkať či vyrábať rôzne relaxačné vrecúška, mydielka a sviečky. „Je to veľký prínos, pretože potom môžeme obdarovať našich návštevníkov a naši žiaci sú veľmi pyšní, že tieto produkty dokážu vytvoriť,“ povedala riaditeľka.

Aktivity školy boli ocenené cenou Živel v kategórii inšpiratívnych škôl. V roku 2014 sa prebojovali medzi prvú päticu finalistov, nasledujúci rok zvíťazili.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR