Dušan Kováčik je vinný, pôjde do väzenia na osem rokov 

2022. May 24. - 16:46

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik je vinný, že pomáhal zločineckej skupine takáčovcov. V utorok o tom rozhodol Najvyšší súd (NS) SR. Odsúdil ho na osemročný nepodmienečný trest s minimálnym stupňom stráženia a peňažný trest vo výške 100.000 eur. Podľa súdu spáchal zločin prijímania úplatku a prečin ohrozenia dôvernej skutočnosti a vyhradenej skutočnosti. Rozhodnutie je právoplatné.

Dušan Kováčik je vinný, pôjde do väzenia na osem rokov 
Na snímke bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik v putách po vynesení rozsudku na Najvyššom súde SR 24. mája 2022 v Bratislave - foto: TASR – Jakub Kotian

Kováčik bol pôvodne neprávoplatne odsúdený za zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, za zločin prijímania úplatku, za zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa a za prečin ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. V prípade zločineckej skupiny NS predchádzajúci rozsudok zrušil. V ďalších bodoch obžaloby ho uznal za vinného. Okrem iného mal zobrať úplatok 50.000 eur za intervenciu v prípade prepustenia Ľubomíra Kudličku, považovaného za bosa skupiny takáčovcov, z väzby. Odsúdili ho aj za vynášanie informácií zo spisov.

Zrušenie rozsudku ŠTS zdôvodnil senát podstatnými chybami v konaniach, ktoré napadnutému rozsudku prechádzali. "Prvostupňový súd nesprávne postupoval, keď neprečítal výpoveď obžalovaného z prípravného konania," upozornil predseda senátu Peter Štift. Pôvodný 14-ročný trest označil NS SR za neprimeraný.

Oslobodenie spod obžaloby pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny zdôvodnil súd tým, že neboli naplnené všetky znaky trestného činu, hoci samotný skutok sa aspoň sčasti stal. Argumentoval aj tým, že svedok Ľudovít Makó poprel väzby so skupinou takáčovcov.

NS SR sa nestotožnil ani s obžalobou pre zneužívanie právomoci verejného činiteľa, keďže čin nebol spáchaný v súvislosti s jeho právomocou a zodpovednosťou. "Išlo o porušenie služobných povinností prokurátora," skonštatoval NS SR.

Pri zločine prijímania úplatku NS SR podľa rozhodnutia nemal pochybnosti o tom, že sa skutok stal. Dôveryhodnosť kľúčových výpovedí spolupracujúcich obvinení potvrdili výpovede prokurátorov ÚŠP.

Kováčika zobrali priamo zo súdu do väzby.

Dušan Kováčik šéfoval Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) od septembra 2004 do novembra 2020. Národná kriminálna agentúra ho zadržala koncom októbra 2020. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. Špecializovaný trestný súd ho vlani neprávoplatne odsúdil na úhrnný 14-ročný nepodmienečný trest a trest prepadnutia majetku. Proti rozsudku sa odvolal.

Pred senátom NS SR označil Kováčik prvostupňový rozsudok ako nespravodlivý s množstvom pochybení. Prokurátor ÚŠP Michal Šúrek navrhol odvolanie odmietnuť ako neodôvodnené.

TASR