Dvaja zranení z Bane Nováky sú v nemocnici v košickej Šaci vo veľmi vážnom stave 

2023. April 27. - 10:31

Dvaja pacienti, ktorí boli privezení do nemocnice v košickej Šaci po stredajšej (26. 4.) nešťastnej udalosti v Bani Nováky, sú naďalej vo veľmi vážnom stave v umelom spánku a napojení na umelú pľúcnu ventiláciu. Pre TASR to uviedla Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú táto nemocnica patrí.

Dvaja zranení z Bane Nováky sú v nemocnici v košickej Šaci vo veľmi vážnom stave 
Foto: TASR

"Lekári špecializovanej Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie nemocnice celú noc bojovali o život dvoch ťažko zranených pacientov," povedala s tým, že naďalej realizujú ďalšie odborné vyšetrenia. Podľa jej slov je v tejto chvíli veľmi ťažké vyjadriť sa k prognózam.

Prednosta kliniky Peter Lengyel spresnil, že muži utrpeli rozsiahle popáleniny plameňom druhého, miestami až tretieho stupňa, pričom nie je možné vylúčiť popáleniny dýchacích ciest.

"Nasledujúci postup bude závislý od ostatných nálezov, ktoré zistíme v rámci vyšetrení. Momentálne sú v šokovom stave," dodal. Situácia sa podľa jeho slov môže meniť každú hodinu. "Pacienti sú vo vážnom stave - v podstate v ohrození života," skonštatoval.

V Bani Nováky došlo v stredu podvečer pravdepodobne k zapáleniu a vyhoreniu banského plynu - metánu. Deväť ľudí utrpelo na mieste popáleniny alebo sa nadýchali splodín horenia. Zranených prijali nemocnice v Bratislave, Košiciach a Bojniciach. Štyroch ťažko zranených previezli záchranárske vrtuľníky v kritickom stave a umelom spánku.

TASR