Enviropolícia obvinila firmu pri Senci, ktorá vypustila kontaminovanú vodu do prírody

2022. August 6. - 12:08

Bratislavská enviropolícia obvinila firmu, ktorá mala vypustiť kontaminovanú vodu do voľnej prírody. Stať sa tak malo ešte v septembri 2020 v katastri Farnej pri obci Ivanka pri Dunaji (okres Senec). Výsledkom bolo výrazné zhoršenie povrchových a podzemných vôd i kontaminovanie pôdy. Celková výška škody bola vyčíslená na viac ako 330.000 eur. TASR o tom informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru (PZ) Denisa Bárdyová. 

Enviropolícia obvinila firmu pri Senci, ktorá vypustila kontaminovanú vodu do prírody
Foto: polícia

Obvinenie bolo vznesené za zločin ohrozenie a poškodenie životného prostredia v súbehu s trestným činom porušovanie ochrany vôd a ovzdušia. "Podľa zistení polície sa tohto trestného činu mali dopustiť zamestnanci bratislavskej firmy. V katastri Farnej pri obci Ivanka pri Dunaji mali, v rozpore s príslušnými právnymi predpismi, dvakrát prečerpať najmenej 1000 kubických metrov odpadovej vody – kanalizačných splaškov do životného prostredia," priblížila Bárdyová.

Takýmto konaním došlo podľa polície k mimoriadnemu zhoršeniu povrchových a podzemných vôd v lokalite označovanej ako jazero Pivnička. Škoda bola vyčíslená na viac ako 67.000 eur. Zároveň však znečistená voda kontaminovala najmenej 7025 kubických metrov pôdy. Rozsah poškodenia vyčíslili experti na viac ako 136.000 eur. Majiteľovi príslušných pozemkov spôsobili majetkovú škodu vo výške viac ako 134.000 eur.

Za spáchaný trestný čin môže súd uložiť právnickej osobe rôzne tresty. Ide napríklad o trest zrušenia právnickej osoby, trest prepadnutia majetku a prepadnutia veci, peňažný trest, trest zákazu činnosti, trest zákazu prijímať dotácie alebo subvencie, trest zákazu prijímať pomoc a podporu poskytovanú z fondov Európskej únie či trest zákazu účasti vo verejnom obstarávaní.

TASR