EÚ ruší clo a DPH na dovoz životne dôležitého tovaru pre Ukrajincov

2022. July 2. - 11:02

Európska komisia prijala v piatok rozhodnutie, vďaka ktorému budú môcť členské štáty dočasne oslobodiť od cla a DPH dovoz potravín, prikrývok, stanov, elektrických generátorov a iných životne dôležitých zariadení z tretích krajín určených pre vojnou postihnutých Ukrajincov. 

EÚ ruší clo a DPH na dovoz životne dôležitého tovaru pre Ukrajincov
a archívnej snímke z 31. marca 2022 sklad humanitárnej pomoci v budove bývalej školy na Levickej ulici v Nitre. Foto: TASR

O toto opatrenie požiadali členské štáty a bude sa uplatňovať so spätnou účinnosťou od 24. februára 2022 a do 31. decembra 2022, uvádza sa vo vyhlásení EK.

"Toto opatrenie pomôže členským štátom pomáhať Ukrajincom v EÚ, ako aj v ich domovskej krajine, uľahčením dodávok životne dôležitého humanitárneho tovaru. Ide o správnu vec,"komentoval rozhodnutie EK komisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni.

Oslobodenie od cla a DPH sa vzťahuje na tovar, ktorý dovážajú štátne organizácie (verejné orgány a verejnoprávne subjekty vrátane nemocníc, vládnych organizácií, regionálnych vlád, obcí/miest a podobne) a charitatívne alebo dobročinné organizácie schválené príslušnými orgánmi členských štátov.

Odhaduje sa, že po invázii Ruska na Ukrajinu bolo vysídlených viac ako 14 miliónov ľudí, čo je 30 percent ukrajinského obyvateľstva. Viac ako 6,2 miliónov Ukrajincov vycestovalo do EÚ a takmer osem miliónov muselo utiecť z domova, ale zostalo na Ukrajine. Pod veľký tlak sa tak dostali aj členské štáty EÚ, ktoré musia poskytovať humanitárnu pomoc veľkému počtu osôb na úteku pred vojnou a zároveň podporovať vnútorne vysídlených Ukrajincov ohrozených hladom a chorobami.

TASR