Galanta sa opäť zapojí do Noci múzeí a galérií, vstup bude zadarmo

Do celoslovenského podujatia Noc múzeí a galérií sa 18. mája zapojí aj Galanta v jej troch kultúrnych inštitúciách – v renesančnom a neogotickom kaštieli a vo vlastivednom múzeu. K nahliadnutiu budú sprístupnené stále expozície a výstavy, prednášky, tvorivé dielne a pripravený bude aj kultúrny program. TASR poskytla informácie Andrea Cupal Baricová z Vlastivedného múzea v Galante.

Galanta sa opäť zapojí do Noci múzeí a galérií, vstup bude zadarmo
Ilustračná snímka: pixabay

V renesančnom kaštieli sa okrem komentovanej prehliadky bude o 13.00 h a 14.00 h konať prednáška pre mládež a dospelých pod názvom Štyri ženy – štyri storočia. Prednášať bude Anna Jónásová, ktorá sa posledné roky intenzívne venuje dejinám rodu Esterházyovcov. Výsledkom jej vedeckej práce je prvý zväzok knihy Ženy rodu Esterházyovcov, vydaný v roku 2014, a v tomto roku vyjde pokračovanie, z ktorého predstaví jej ženské postavy. Návštevníci sa dozvedia o humanistke zo 16. storočia, o zakladateľke rodu zo 17. storočia, o bohatej a nešťastnej dáme z 18. storočia a rebelke – herečke z 19. storočia.

Prednáška bude obohatená sprievodným programom – vystúpením žiakov Základnej umeleckej školy Josepha Haydna a členov občianskeho združenia Fringia z Bratislavy, ktorí budú prezentovať šaty z renesancie, baroka, klasicizmu a romantizmu a prezradia niektoré zaujímavosti týchto dôb. Na konci prednášky sa návštevníci môžu naučiť tancovať dobový tanec.

Vo vlastivednom múzeu otvoria o 16.00 h výstavu s názvom Svet macíkov – zázračný svet zberateľky plyšových medvedíkov Anny Szóda.

Okrem stálych expozícií tak pôjde o výstavu viac než 2000 plyšových medveďov a starých hračiek, ktorú uvedú samotná zberateľka Szóda a kurátorka výstavy Izabela Danterová.

V súvislosti s touto výstavou pôjde aj o tvorivé dielne pre deti s ilustrátorkou Zuzanou Hlavatou, pričom deti si môžu vytvoriť vlastné leporelo „Môj macík”. Na programe bude aj bábkové predstavenie profesionálnej bábkarky Mariky Kecskés v slovenskom i v maďarskom jazyku pod názvom „Ako sa z divých zvierat stali domáce”. Všetci návštevníci, ktorí na oblečení budú mať macíka alebo prídu v medveďom kostýme, dostanú sladkú odmenu.

Historický neogotický kaštieľ Esterházyovcov sa stane miestom na oddych, predstavia sa v ňom od 20.00 h predkapela Cupau feat a následne kapela Zuzany Mikulcovej, ktorá spája slovenské texty s pop-soulom a prvkami elektronickej hudby. Okrem toho sa v kaštieli bude konať prehliadka Kodályovej izby a aktuálnej výstavy v galérii. Vstup na podujatie je bezplatný.

 

tasr