Hasiči zasahovali z dôvodu silného vetra 25-krát

Hasiči zasahovali z dôvodu silného vetra 25-krát, z toho 70 percent tvorili výjazdy k popadaným stromom. TASR o tom informovala Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

Hasiči zasahovali z dôvodu silného vetra 25-krát
Ilustračná fotka: TASR

V súvislosti s nepriaznivým počasím vykonal HaZZ náležité opatrenia. Na hasičských staniciach a operačných strediskách krajských riaditeľstiev v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji došlo k posilneniu výkonu služby príslušníkov, vopred aktivované boli aj dobrovoľné hasičské zbory obcí v spomínaných krajoch.

HaZZ tiež na sociálnej sieti odporučil, ako sa správať pri silnom vetre. Skôr než príde vietor, je potrebné zabezpečiť byt. 

„Pozatvárajte a zaistite okná a dvere, na záhrade, terase či balkóne upevnite predmety, ktoré by pod vplyvom vetra mohli spadnúť a ohroziť tým vás a okolie”

– uviedol HaZZ. Zvieratám žijúcim na dvore odporučil vytvoriť dočasné útočisko.

„Snažte sa zdržiavať v bezpečných objektoch, obmedzte šoférovanie, prechádzky v lese, vyhýbajte sa skrýšam pod stromami či nestabilnými prístreškami a budovami”

– radia hasiči. V žiadnom prípade neodporúčajú ísť skúmať terén ani parkovať na rizikových miestach, ako napríklad pod stromami, elektrickými stĺpmi a stožiarmi či bilbordmi.

Pri šoférovaní treba podľa hasičov zvoliť pomalú jazdu. Silné poryvy vetra môžu vozidlo prevrátiť. 

„Vyhýbajte sa kontaktu so spadnutými elektrickými stĺpmi a drôtmi, pokiaľ vaše auto zasiahne strom či konár, nechajte to na hasičov”

– dopĺňajú.

TASR