Inšpekcia vyšetruje nelegálne lustrácie z rokov 2015 a 2016 

2022. April 28. - 09:49

Úrad inšpekčnej služby vyšetruje nelegálne lustrácie viacerých subjektov a osôb, ku ktorým malo prísť v období rokov 2015 a 2016. Pre TASR to potvrdil tlačový odbor Ministerstva vnútra (MV) SR, upozornili na to Aktuality.sk. Podľa portálu je medzi poškodenými takmer 500 osôb vrátane politikov, podnikateľov a ich príbuzných. 

Inšpekcia vyšetruje nelegálne lustrácie z rokov 2015 a 2016 
Ilustračná fotka: TASR

„Vzhľadom ku skutočnosti, že prebieha trestné konanie, ktoré je neverejné, kde doposiaľ nebol nikto obvinený a zverejnením akýchkoľvek bližších informácií by mohlo prísť k narušeniu, zmareniu, alebo podstatnému sťaženiu ďalšieho priebehu dokazovania, a tým aj k zmareniu dosiahnutia požadovaného účelu trestného konania, bližšie informácie v súčasnosti nie je možné poskytnúť," skonštatoval tlačový odbor MV SR.

Vyšetrovanie je vedené vo veci zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Medzi lustrovanými bol aj poslanec Národnej rady SR Peter Pollák a jeho otec, vtedajší opozičný politik a dnešný europoslanec Peter Pollák starší a ich príbuzní.

„Dnes tu máme doklad o tom, že bývalá vládna garnitúra pracovala na tom, aby diskreditovala opozičných politikov. Zároveň lustrovala rodiny politikov v tom čase v opozícii,“ komentoval Pollák.

Ako priblížil na základe dokumentu z inšpekcie, nezákonné lustrácie sa mali týkať približne 490 osôb. Bol medzi nimi napríklad aj politici Marcel Klimek, Jozef Viskupič či Milan Krajniak. Výstupy boli najmä v podobe vzťahových diagramov.

TASR