J. Naď: SR patrí medzi najaktívnejších poskytovateľov vojenskej pomoci Ukrajine

2023. April 22. - 10:34

Slovensko je jedným z najaktívnejších štátov v poskytovaní vojenskej pomoci Ukrajine a je odhodlané v tom pokračovať.

J. Naď: SR patrí medzi najaktívnejších poskytovateľov vojenskej pomoci Ukrajine
Foto: TASR

Ukrajine bude naďalej posielať aj humanitárnu pomoc. Celkovo Slovensko poskytlo Ukrajine už 12 balíkov pomoci. Vyhlásil to v piatok dočasne poverený minister obrany SR Jaroslav Naď po rokovaní Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny na leteckej základni Ramstein v Nemecku. TASR o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kakaščíková.

Doterajšia pomoc zo Slovenska zahŕňala systém protivzdušnej obrany S-300, odmínovacie systémy Božena, tri desiatky vyradených bojových vozidiel pechoty BVP-1, päť dopravných vrtuľníkov, muníciu, palivo a najnovšie tiež 13 stíhacích lietadiel MiG-29 a časť protilietadlového raketového systému KUB.

Protivzdušná obrana je pre Ukrajinu podľa Naďa kľúčová.

"Preto sme boli jednou z prvých krajín, ktoré jej darovali túto strategickú techniku. Verím, že tieto kroky povzbudia viaceré krajiny k rozhodnutiu dodať potrebnú vojenskú pomoc, ktorá by mohla zachrániť ešte viac ľudských životov a pomôže Ukrajine oslobodiť svoje územie," uviedol šéf slovenského rezortu obrany. Zároveň vyjadril spokojnosť s odhodlaním medzinárodného spoločenstva pomáhať Ukrajine.

Slovensko podporuje Ukrajinu aj prostredníctvom prevádzky na opravu ukrajinskej vojenskej techniky v Michalovciach. Naď zopakoval, že zo strany SR je všetko pripravené na to, aby sa technika nasadená na Ukrajine mohla začať opravovať.

TASR