K. Rigó: Rezort kultúry by sa mal v čase pandémie zamerať na osvetovú činnosť

To, že sa ľudia v kultúrno-kreatívnom priemysle po ôsmich mesiacoch dočkali pomoci od vlády, je dobrá vec, myslí si bývalý štátny tajomník ministerstva kultúry Konrád Rigó z mimoparlamentnej strany Most-Híd. Hovorí však o "povinnej jazde". V čase pandémie by sa mal podľa neho rezort kultúry zamerať na strategické úlohy, ku ktorým patrí osvetová činnosť.

K. Rigó: Rezort kultúry by sa mal v čase pandémie zamerať na osvetovú činnosť
Foto: Parameter – András Á. Cséfalvay

Tešiť sa z toho, že už ani na Slovensku nenecháme ľudí v kultúre "úplne napospas osudu", nie je podľa Rigóa žiadna útecha.

"Na rozdávanie peňazí máme tri špecializované podporné verejnoprávne fondy, ktoré dokážu túto úlohu splniť oveľa lepšie ako ministerstvo aj s novovzniknutým poddimenzovaným call centrom a novým informačným systémom,"

skonštatoval.

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) by sa však teraz mala venovať osvetovej činnosti, upozornil Rigó. Očakáva totiž dezinformačnú vojnu s antivaxermi, teda odporcami očkovania.

"Priaznivé správy v súvislosti s testovaním vakcín aktivizujú konšpirátorov, ktorí podrývajú autoritu našich a svetových vedcov. Ak to nezastavíme, boj s novým koronavírusom neprehráme v nemocniciach, ale na sociálnych sieťach,"

dodal s tým, že úloha ministerstva kultúry je v tomto období kľúčová.

Ministerstvo kultúry (MK) SR v piatok predstavilo novú dotačnú schému na zmiernenie dosahov pandémie nového koronavírusu na pracovníkov kultúry.

TASR