Káčer: V spolupráci s Maďarskom zaznamenávame pokrok

2022. December 6. - 10:46

Úzka spolupráca medzi Slovenskou republikou a Maďarskom prináša pokrok v oblastiach infraštruktúrnych projektov a ekonomickej spolupráce, a to aj napriek tomu, že existujú otázky, v ktorých sa názory týchto krajín môžu líšiť. Konštatovali to v pondelok v Bratislave na spoločnej tlačovej konferencii minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer a maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó, informuje TASR.

Káčer: V spolupráci s Maďarskom zaznamenávame pokrok
Foto: TASR

"Otázok, v ktorých sa naše názory rozchádzajú, je omnoho menej ako praktickej a pozitívnej agendy, v ktorej veľmi úzko spolupracujeme a zaznamenávame veľmi konkrétny pokrok,"podčiarkol slovenský minister.

Káčer pripomenul prácu bilaterálnych slovensko-maďarských pracovných skupín.

"Na jednej z nich, ktorá sa zaoberá postavením národnostných menšín, som minulý týždeň prezentoval 57 opatrení, na ktorých sme sa zhodli. Vyzval som kolegov vo vláde, aby sme začali pracovať na ich implementácii tak, aby postavenie Maďarov na Slovensku a postavenie Slovákov v Maďarsku bolo lepšie,"

povedal šéf slovenskej diplomacie.

Szijjártó podčiarkol význam dobrých partnerských a susedských vzťahov v týchto časoch, ktoré prinášajú mimoriadne bezpečnostné, energetické a hospodárske výzvy.

Ministri rokovali o bilaterálnych vzťahoch aj o aktuálnych regionálnych a európskych témach.

"Maďarsko a Slovensko si vybudovali navzájom predvídateľné a spoľahlivé partnerstvo, ktoré pomáha obom stranám v tom, aby sme bezpečnostné, hospodárske a energetické ťažkosti zvládali úspešnejšie, ako keby sme nespolupracovali," povedal maďarský minister.

Maďarsko a Slovensko sú spojencami a spoľahlivými členmi Severoatlantickej aliancie, pripomenul Szijjártó, ktorý sa poďakoval Slovensku za vyslanie policajtov na pomoc pri ochrane vonkajších hraníc Európskej únie na maďarsko-srbských hraniciach.

"Tieto hranice čelia útokom. Len v tomto roku sme zastavili 255.000 ilegálnych migrantov. Vaši policajti sa stretli s agresivitou, ktorú predvádzajú migranti i prevádzači,"

(1/2) Cikkünk a következő oldalon folytatódik. Kérjük lapozzon előre: