Kauza Kuciak a príprava vrážd prokurátorov pokračuje výsluchom Zoltána Andruskóa

2023. April 24. - 14:06

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračuje v pondelok proces v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze prípravy vrážd prokurátorov výsluchom Zoltána Andruskóa, ktorý je v kauze vraždy novinára právoplatne odsúdený. V rámci prípravy vrážd prokurátorov je vylúčený na samostatné konanie.

Kauza Kuciak a príprava vrážd prokurátorov pokračuje výsluchom Zoltána Andruskóa
Foto: TASR archív

Zoltán Andruskó nadviazal na svoju výpoveď zo začiatku apríla. Vtedy hovoril o liste, ktorý mal ešte pred svojím zadržaním dať svojej známej. Svedok v ňom označoval Alenu Zsuzsovú a Mariana Kočnera za objednávateľov vrážd. Uvádzal, že sa v tom čase cítil v ohrození života. V pondelok povedal, že dôvodom napísania listu boli vyhrážky zo strany Aleny Zsuzsovej. List bol predložený justičným orgánom len nedávno.

Keď začal Zoltán Andruskó v minulosti vypovedať v kauze novinárovej vraždy, najskôr bola podľa jeho slov s policajtmi reč o tom, že mu bude zastavené trestné stíhanie. Napokon sa mala jeho obhajkyňa dohodnúť s prokurátorom, že mu bude navrhovať osem rokov väzenia.

"Trest mi bol zdvojnásobený," podotkol. Zopakoval, že obsahom pôvodnej objednávky vraždy Kuciaka bol taký spôsob vykonania, aby nebolo nájdené telo.

"Povedala mi, že vraždu objednal Marian Kočner," uviedol svedok na margo Aleny Zsuzsovej. Vypovedal tiež, že mal od obžalovanej dostať peniaze zabalené v kuchynskej papierovej utierke.

V prípade Kuciakovej vraždy z februára 2018 súd rozhoduje o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej. ŠTS ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd SR vrátil v máji 2021 prípad prvostupňovému súdu. Právoplatné sú tri rozhodnutia. Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody, Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne.

Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelia obžalobe štyri osoby - Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Dušan Kracina a Darko Dragić. Tomáš Szabóbol vylúčený na samostatné konanie, súd ho uznal za vinného. Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť od Mariana Kočnera podľa obžaloby na jeseň 2017. V prípade Šufliarskeho približne o rok neskôr.

TASR