Kauza Sereďania je vo finále, v polovici júna sa očakáva rozsudok

2022. May 28. - 10:12

Proces so zločineckou skupinou nazývanou Sereďania, ktorá pôsobila v Seredi, Galante, Šali a okolí, je vo finále. Pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, odzneli v piatok záverečné reči. Rozsudok by mal byť vyhlásený 15. júna.

Kauza Sereďania je vo finále, v polovici júna sa očakáva rozsudok
Marko Majstorovič a Miroslav J.

Obžaloba viní ôsmich členov gangu z 12 skutkov, medzi ktorými sú založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, rozsiahla násilná a ekonomická trestná činnosť, týkajúca sa pokračovacieho zločinu krádeže kamiónových súprav, nákladných vozidiel či pracovných strojov. Škody sa rádovo pohybujú v miliónoch eur. Na lavici obžalovaných stále chýba Marko Majstorovič, ktorý je na úteku a koná sa voči nemu ako ušlému.

"Ide o obžalobu, kde je žalovaná rozsiahla násilná i ekonomická trestná činnosť zločineckej skupiny Sereďania, ktorú v minulosti viedol nebohý Maroš Kováč. V rámci toho je zažalovaná aj úkladná vražda poškodeného Alojza Bórika. Postupne sa rozpletá trestná činnosť zločineckej skupiny na základe výpovedí spolupracujúcich osôb, ktoré boli členmi alebo boli činné pre túto skupinu," konštatoval ešte na začiatku procesu špeciálny prokurátor Daniel Lipšic.

Podľa tvrdenia obhajoby Petra T., ktorý je v Rakúsku právoplatne odsúdený, klient tvrdí, že je nevinný a odmieta spáchanie skutkov, ktoré mu kladie za vinu obžaloba. Nie sú údajne relevantné dôkazy, ktoré by preukazovali vinu a svedkovia nie sú hodnoverní. Má mať na krku aj úkladnú vraždu podnikateľa Bórika. Peter T. ho mal sledovať a spolu s ďalším členom zločineckej skupiny niekoľkými ranami zo samopalu popraviť pred jeho domom.

"Môj klient je už odsúdený v inej trestnej veci. Dobrovoľne sa priznáva k skutkom," reagoval obhajca Rastislav Urbáni, ktorý zasa zastupuje Mariána V. Obžaloba ho viní zo zločinu podporovania zločineckej skupiny a krádeže.

TASR