Komárňanská nemocnica organizuje dvakrát do týždňa letné odbery krvi

Nemocnica Komárno organizuje letné odbery krvi. Konajú sa každý týždeň v pondelok a piatok od 7.00 do 11.00 h. na oddelení hematológiea transfuziológie. Primárka oddelenia Enikö Radi upozorňuje, že potreba krvi je v lete takmer rovnaká ako počas iného obdobia v roku. 

Komárňanská nemocnica organizuje dvakrát do týždňa letné odbery krvi
Ilustračná snímka: TASR

„Plánovaných operačných výkonov je síce menej, no v období školských prázdnin sa zvyšuje počet nehôd a úrazov, zdravotnícke zariadenia opakovane hlásia nárast akútnych prípadov”

– skonštatovala. Komárňanská nemocnica preto spustila doplnkové aktivity, akými sú zasielanie SMS výziev, telefonovanie pravidelným darcom či organizovanie mobilných výjazdov v regióne južného Slovensku. Týmito aktivitami dokáže zabezpečiť dostatok krvi pre všetkých svojich pacientov a pre akútne prípady.

Podľa primárky oddelenia hematológie a transfuziológie komárňanskej nemocnice je dobré stihnúť odber krvi ešte pred plánovanou dovolenkou v dostatočnom predstihu, ideálne jeden až dva týždne. Po dovolenke na Slovensku alebo v susedných štátoch, ako sú Poľsko, Maďarsko a Česko, môže prísť darca na odbery krátko po návrate. 

„Ak však nádejný darca dovolenkoval v zahraničí a cestoval lietadlom, môže darovať krv až po uplynutí jedného mesiaca. Rovnako je dôležité, aby počas tohto obdobia nebol chorý. Osobitne sa sledujú návštevníci kritických oblastí východnej Ázie a rovníkovej Afriky”

– uviedla Radi.

Krv môže darovať každý zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov, pri opakovanom darovaní až do veku 65 rokov. Darcovia sa nesmú liečiť na žiadne chronické ochorenie. Ženy smú darovať krv každé štyri mesiace, muži raz za štvrťrok. Pri samotnom odbere, ktorý trvá približne desať minút, zdravotníci odoberú 400 až 500 mililitrov krvi. Darca svojím rozhodnutím dokáže pomôcť až trom onkologickým, chronickým alebo akútnym pacientom.

TASR