Komárno: Nemocnica na 14 dní odložila plánované výkony jednodňovej chirurgie

Nemocnica Agel Komárno má štyri úplne nové umelé pľúcne ventilátory, ktoré použije na liečbu pacientov s ťažkým priebehom koronavírusu. Nemocnica ich dostala zapožičané od štátu v rámci pomoci v boji s pandémiou. 

Komárno: Nemocnica na 14 dní odložila plánované výkony jednodňovej chirurgie
Foto: Agel Komárno

Ďalších 33 lôžok nemocnica reprofilizovala pre pozitívnych pacientov s miernym priebehom ochorenia, z toho sú dve detské lôžka. V súvislosti s aktuálnym vývojom pandémie v Komárne a okolí prijala nemocnica aj ďalšie organizačné opatrenia. Ich cieľom je ochrániť zamestnancov nemocnice, ako aj iných pacientov a zabrániť tak ďalšiemu šíreniu ochorenia COVID-19, uviedol riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška. 

Aktuálne je v nemocnici hospitalizovaných 24 pozitívnych pacientov, nikto z nich si však v tejto chvíli napojenie na umelú pľúcnu ventiláciu nevyžaduje, potvrdil riaditeľ. Nemocnica má aktuálne k dispozícii aj lekárov a zdravotnícky personál, ktorý má skúsenosti s novými prístrojmi, Jaška však upozorňuje, že sa situácia môže zmeniť z minúty na minútu.

Vedenie nemocnice spolu s primármi hneď na začiatku druhej vlny pandémie urobilo potrebné organizačné opatrenia. Od 8. októbra je dočasne presťahované neurologické oddelenie do priestorov bývalého oddelenia v pavilóne P, nemocnica pristúpila aj k ďalším zmenám.

"Celé piate poschodie interného pavilónu sme pretransformovali na covidové oddelenie vrátane suspektných pacientov. Ďalšie poschodie bude vyčlenené pre spojené interné, onkologické oddelenie a oddelenie dlhodobo chorých,“

uviedol riaditeľ nemocnice. Podľa jeho slov ide o nevyhnutné dočasné opatrenia, ktoré majú zaistiť aj dostatok personálu vzhľadom na zhoršujúcu sa situáciu v celom okrese.

Zmeny sa dotknú aj jednodňovej chirurgickej starostlivosti. 

"Vzhľadom na aktuálnu situáciu a predovšetkým minimalizáciu možnej nákazy zdravých ľudí rozhodli sme sa od 26. októbra na 14 dní úplne odložiť plánované výkony jednodňovej chirurgickej starostlivosti,“ 

informoval Jaška. Ostatné plánované operácie ostávajú zatiaľ bez zmeny so sprísneným režimom na dodržiavanie všetkých protiepidemiologických opatrení.

TASR