Komárno: Nemocnica spustila sérologické testovanie na prítomnosť protilátok

2020. May 27. - 14:20

Nemocnica Komárno spustila sérologické testovanie na prítomnosť protilátok ochorenia COVID-19 v krvi aj pre samoplatcov. Vyšetrenie na základe prítomnosti protilátok IgM a IgG špecifických pre nový koronavírus ukáže, či sa testovaný v minulosti s vírusom stretol, prípadne je ním aktuálne infikovaný, hoci nemusí mať žiadne príznaky, uviedol riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška.

Komárno: Nemocnica spustila sérologické testovanie na prítomnosť protilátok
Foto: TASR

Na odbery je potrebné sa vopred objednať na recepcii nemocnice na telefónnom čísle 035/7909333, kde si záujemcovia dohodnú termín odberu a zaplatia poplatok za vyšetrenie.

„Vyšetrenie poskytujeme aj pre indikovaných pacientov pred operáciou alebo z iných zdravotných dôvodov, vtedy vyšetrenie uhradí zdravotná poisťovňa,“

potvrdil riaditeľ nemocnice.

Vyšetrenie zdravotníci realizujú priamo z krvi a jeho citlivosť u osôb so symptómami je vysoká, dosahuje v priemere 90 percent. Základná metóda RT PCR (výter z nosohltana) a vyšetrenie protilátok (z krvi) sa používajú synergicky, aby sa vzájomne dopĺňali, zlepšovali účinnosť diagnostiky a monitorovali postupnosť rozvoja choroby, skonštatoval Jaška. Nemocnica robí testovanie v pracovných dňoch v priestoroch infektologickej ambulancie.

TASR