Konkurzný právnik Zoroslav Kollár dostal pre korupciu peňažný trest 70 000 eur

2022. May 27. - 09:34

Konkurzný právnik Zoroslav Kollár dostal pre korupciu úhrnný peňažný trest vo výške 70 000 eur.

Konkurzný právnik Zoroslav Kollár dostal pre korupciu peňažný trest 70 000 eur
Foto: TASR

V prípade nezaplatenia náhradný 14-mesačný trest odňatia slobody. V piatok o tom rozhodla sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku, keď schválila dohodu o vine a treste uzavretú medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a obvineným. Rozhodnutie je právoplatné.

Súd dohodu o vine a treste považuje za primeranú a spravodlivú. "Proti tomuto rozsudku nie je prípustné odvolanie," povedala sudkyňa ŠTS Ružena Sabová.

Kollár čelil obvineniu, že mal v auguste 2020 poskytnúť prostredníctvom Ľudovíta Makóa vtedajšiemu vedeniu Slovenskej informačnej služby (SIS) úplatok vo výške 40.000 eur za to, aby nebol sledovaný. Ide o prečin podplácania. Bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský, ktorý v tomto prípade čelí obžalobe, prijatie úplatku opakovane odmietol.

V druhej korupčnej kauze mal Kollár sprostredkovať stretnutia Tomáša Rajeckého s bývalým šéfom Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) Ľudovítom Makóm Ten mal za úplatok 300 000 eur zabezpečiť krytie ilegálnej výroby cigariet a včasné informácie o prípadných zásahoch orgánov činných v trestnom konaní. Kollár mal napokon sľúbenú odmenu odmietnuť. V tomto prípade ide o prečin nepriamej korupcie.

Kollár je obvinený aj v rámci akcie Víchrica, ktorá sa týka korupcie na súdoch.

TASR