KP v B. Bystrici preverí dodržiavanie predpisov pri výkone väzby Moniky Jankovskej 

2021. February 1. - 10:45

Krajská prokuratúra (KP) v Banskej Bystrici sa bude zaoberať prípadom bývalej štátnej tajomníčky, väzobne stíhanej Moniky Jankovskej, potom, čo ju v nedeľu (31. 1.) po požití liekov hospitalizovali v nemocnici.

KP v B. Bystrici preverí dodržiavanie predpisov pri výkone väzby Moniky Jankovskej 
Foto: TASR

"V súvislosti s medializovaným požitím liekov obvinenou Monikou J. vo výkone väzby vykoná KP Banská Bystrica mimoriadnu previerku stavu zákonnosti a dodržiavania právnych predpisov pri výkone väzby obvinenej. O zisteniach a záveroch bude informovaný generálny prokurátor SR Maroš Žilinka"

informovala TASR hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová.

Obhajca obvinenej Peter Erdös pre TASR potvrdil, že približne v pondelok popoludní by mal navštíviť Moniku Jankovskú vo väzenskej nemocnici v Trenčíne. Informovať bude následne však len o tom, na čo mu jeho klientka dá súhlas. Erdös v nedeľu neskoro večer nemal žiadne informácie z Ústavu na výkon väzby v Banskej Bystrici o tom, že Monika Jankovská mala byť prevezená na lekárske ošetrenie, prípadne o tom, že sa nachádza v inom ústave na výkon väzby. O stave Moniky Jankovskeja o jej hospitalizácii sa dozvedal len z médií.

Monika Jankovská tvrdí, že užila väčšie množstvo predpísaných liekov. V tejto súvislosti absolvovala vyšetrenie vo fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici. Potvrdil v nedeľu hovorca Ministerstva spravodlivosti SR Peter Bubla.

Povedal, že v nedeľu krátko popoludní príslušníci z ústavu Banská Bystrica pri komunikácii s obvinenou spozorovali, že táto nereaguje obvyklým spôsobom. "Nesťažovala sa síce na žiadne zdravotné komplikácie, uviedla však väčšie požitie predpísaných liekov,"

spresnil.

Ústavný lekár jej preto odporučil vyšetrenie vo fakultnej nemocnici v Banskej Bystrici.

"Obvinená po celý čas komunikovala s personálom, požitie liekov bolo bez účinku, ktorý by ohrozoval jej život, avšak vzhľadom na charakter udalosti bude neskôr prevezená na ďalšie pozorovanie do Nemocnice pre obvinených a odsúdených v Trenčíne,"

doplnil.

Monika Jankovská je vo väzbe od minuloročnej marcovej akcie Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) pod názvom Búrka. Sudca pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, 22. januára 2021 nevyhovel jej žiadosti o prepustenie z väzby.

TASR