Ľ. Galko: Polícia v minulosti zatajila NBÚ podozrenia, týkajúce sa M. Jankovskej

Polícia v predchádzajúcich rokoch neuviedla Národnému bezpečnostnému úradu informácie o závažných podozreniach a bezpečnostných rizikách, ktoré sa týkali sudkyne Moniky Jankovskej, ani pri opakovaných otvoreniach jej bezpečnostnej previerky. Po rokovaní Osobitného kontrolného výboru Národnej rady (NR) SR na kontrolu činnosti NBÚ, ktorý sa zaoberal bezpečnostnou previerkou bývalej štátnej tajomníčky Ministerstva spravodlivosti (MS) SR, to uviedol predseda tohto osobitného parlamentného výboru, nezaradený poslanec Ľubomír Galko. Oznámil tiež, že v súčasnosti už Jankovská bezpečnostnou previerkou nedisponuje.

Ľ. Galko: Polícia v minulosti zatajila NBÚ podozrenia, týkajúce sa M. Jankovskej
Foto: TASR

Podľa jeho slov až pri poslednom otvorení bezpečnostnej previerky, po medializovaní údajnej komunikácie Jankovskej s obvineným Marianom K., poslala Národná kriminálna agentúra (NAKA) NBÚ "niekoľko závažných bezpečnostných informácií", ktoré sa majú týkať vyše desiatich prípadov od roku 2012, medzi nimi i podozrení na závažné trestné činy. 

„Teda až teraz, po výmene vedenia polície, sa vynárajú skutočnosti z minulosti, spred šiestich-siedmich rokov, o ktorých NBÚ nebol zo strany polície informovaný. Je to megaškandál”

– zdôraznil Galko.

„Ak by predtým NBÚ takéto informácie mal, vykonal by pri otvorení bezpečnostných previerok ďalšie kroky”

– upozornil poslanec. Oznámil, že vzhľadom na podozrenie zo zneužitia právomoci verejného činiteľa výbor bude o zistených skutočnostiach informovať Generálnu prokuratúru (GP) SR. 

„Je teraz na nej, aby sa zodpovedali tí, ktorí sa podpísali pod podklady pre NBÚ”

– dodal Galko.

Informoval tiež, že Jankovská pri poslednom otvorení bezpečnostnej previerky stiahla svoj súhlas a bezpečnostnou previerkou nedisponuje.

Parlamentný výbor sa bezpečnostnou previerkou Jankovskej zaoberal v súvislosti s medializovanými informáciami z údajnej komunikácie medzi ňou a v súčasnosti obvineným Marianom K., podľa ktorej mali spoločne ovplyvňovať sudcov, ktorí rozhodovali v kauzách zmeniek TV Markíza, kým boli iba civilným sporom. Civilné konanie o zmenkách bolo prerušené po tom, ako boli Marian K. a Pavol R. obžalovaní z ich falšovania a marenia spravodlivosti. Jankovská však autenticitu tejto komunikácie odmieta.

TASR