M. Kolíková podáva demisiu, na ministerstvo je pripravená sa vrátiť 

2021. March 23. - 15:55

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) podáva demisiu. Informovala o tom na utorkovej tlačovej konferencii predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová. Ak sa koaličná kríza nevyrieši do začiatku ďalšieho týždňa, demisiou hrozí aj Remišová. Strana naďalej trvá na zotrvaní v štvorkoalícii a na personálnej výmene premiéra Igora Matoviča (OĽANO). Netrvá však na tom, aby z vlády odišiel úplne.

M. Kolíková podáva demisiu, na ministerstvo je pripravená sa vrátiť 
Foto: TASR

"Z vlády odchádza ministerka Kolíková,"

uviedla Remišová s tým, že ide o Kolíkovej osobné rozhodnutie. Remišová sa s ním nestotožňuje. Šéfka Za ľudí a vicepremiérka zároveň pripustila svoju vlastnú demisiu.

"Keď uvidíme, že rokovania nikam nevedú, čo sa, dúfam, nestane, oznámim svoje rozhodnutie tak, ako to dnes oznamuje ministerka Kolíková,"

doplnila Remišová.

Za termín svojho rozhodnutia označila nasledujúci pondelok (29. 3.). Chce, aby sa kríza vyriešila ešte pred pokračovaním aktuálnej schôdze Národnej rady (NR) SR.

"Neberte to ako ultimáta, skôr to berte ako úprimnú snahu, aby sa táto vládna kríza vyriešila,"

poznamenala. Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) dodal, že ak dôjde k demisii predsedníčky, bude ju nasledovať. Zopakoval, že jeho pozícia je k dispozícii.

"Nemôžem povedať, že by som na zmeny v rámci justície nemala podporu koaličných partnerov, rovnako nemôžem povedať, že by som nemala podporu zo strany premiéra,"

skonštatovala Kolíková s tým, že na zásadné zmeny v justícii však treba pokojnú a stabilnú atmosféru. Poukázala pritom na napätie a vzťahy medzi partnermi. Za dôležitý moment pre svoje rozhodnutie označila vyjadrenie premiéra, že jej demisia by mohla prispieť k vyriešeniu koaličnej krízy. Naďalej je presvedčená, že štvorkoalícia má potenciál pokračovať v zmene štýlu vládnutia.

Kolíková je pripravená sa na ministerstvo spravodlivosti vrátiť, ak uvidí, že požiadavky na rekonštrukciu vlády sú splnené. Šéfka poslaneckého klubu Za ľudí Jana Žitňanská doplnila, že strana mieni Kolíkovú podporovať za ministerku spravodlivosti, ak dôjde k rekonštrukcii vlády.

(1/2) Cikkünk a következő oldalon folytatódik. Kérjük lapozzon előre: