M. Krajniak podáva demisiu, vníma ju ako gesto pre ukončenie vládnej krízy - AKTUALIZOVANÉ

2021. March 15. - 17:46

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) podáva demisiu. Uviedol to v pondelok na mimoriadnom vyhlásení. Koaličné hnutie Sme rodina to už oznámilo aj prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Vymenovanie nového ministra je podľa Krajniaka na hlave štátu.

M. Krajniak podáva demisiu, vníma ju ako gesto pre ukončenie vládnej krízy - AKTUALIZOVANÉ
Foto: TASR

"Svoju demisiu vnímam ako krok k čo najskoršiemu ukončeniu koaličnej krízy,"

vyhlásil Krajniak na pondelkovom brífingu. Hlavu štátu požiadal o uvoľnenie z funkcie v čo najkratšom čase. Demisiu podľa vlastných slov Krajniak podáva preto, aby Sme rodina ukázala, že nemá žiadne personálne podmienky a je ochotná sa vzdať niečoho preto, aby koaličná kríza skončila.

"Urobili sme všetko preto, aby bola v stredu (10. 3.) koaličná kríza ukončená. Odvtedy počúvame znovu dookola, kto má odstúpiť, či jeden, či dvaja alebo traja. Za chvíľu tu máme Veľkú noc a sme uprostred pandémie. Chceme, aby táto koaličná kríza konečne skončila,"

povedal Krajniak. Nechce, aby to vyzeralo tak, že hnutie z krízy ide "niečo vytĺkať".

Šéf parlamentu a predseda Sme rodina Boris Kollár poukázal na to, že

"cirkus naďalej pokračuje a takto sa fungovať nedá".

Nemyslí si, že sa vo vláde niečo zmení, ak by zo svojich postov predseda vlády Igor Matovič (OĽANO) alebo minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) odišli. Konflikt by sa podľa Kollára preniesol do parlamentu a na koaličné rady. Predseda parlamentu zopakoval, že hnutie na svojich partnerov nemalo žiadne personálne požiadavky, chceli len splnenie piatich sociálnych opatrení, ktoré majú pomôcť ľuďom. Gestom odstúpenia Krajniaka hnutie nič nenaznačuje, podotkol Kollár.

Vládna kríza prepukla po nákupe vakcíny Sputnik V, napätie v koalícii je dlhodobo. Prispievajú k nemu najmä konflikty medzi premiérom Igorom Matovičom (OĽANO) a vicepremiérom Richardom Sulíkom (SaS). Všetky strany sa zhodovali, že nechcú predčasné voľby. SaS a Za ľudí volali po rekonštrukcii vlády, žiadali odchod ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) aj premiéra Matoviča. Krajčí v piatok (12. 3.) demisiu podal.

(1/2) Cikkünk a következő oldalon folytatódik. Kérjük lapozzon előre: