Marian K. sa vyjadroval k svedeckým výpovediam, súd ho vyzval, aby sa neopakoval

Obžalovaný v kauze falšovania zmeniek TV Markíza Marian K. sa v utorok niekoľko hodín pred senátom Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) vyjadroval k svedeckým výpovediam, pri ktorých nebol prítomný. Predseda senátu Emil Klemanič ho vyzval, aby sa vo svojich výpovediach neopakoval.

Marian K. sa vyjadroval k svedeckým výpovediam, súd ho vyzval, aby sa neopakoval
Foto: TASR – Jakub Kotian

Marian K. reagoval na výpovede bývalých riaditeľov a účtovníkov Markízy. Zopakoval, že počas kauzy Gamatex obsadil Markízu bez použitia násilia a zbraní, čo rozporujú viacerí exredaktori televízie i bývalý riaditeľ Vladimír Repčík. Jeho výpoveď, ako aj bývalej členky Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie Anny Hausknotzovej označil obžalovaný za klamstvo.

Hausknotzová v júli minulého roku vypovedala, že Marian K. získal pohľadávku, na základe ktorej obsadil Markízu, od Siloša Pohanku násilným spôsobom. 

„Ľahko sa vám podpisuje, keď máte pištoľ pri hlave”

– priblížila údajné slová Pohanku, ktorý pred rokmi zomrel. To obžalovaný odmieta s tým, že pohľadávku získal až v roku 1997, zatiaľ čo Hausknotzová mala hovoriť o rokoch 1995, respektíve 1996.

Po vyjadreniach Mariana K. má senát rozhodnúť o ďalších navrhnutých dôkazoch. Obhajoba chce vypočuť ďalších svedkov a znalcov, podľa splnomocnenca Markízy Daniela Lipšica má súd už dosť dôkazov na to, aby rozhodol.ú

Obžalovaní Marian K. a Pavol R. podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Á., ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov.

Marian K. je obžalovaný i z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Pavol R. je obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

TASR