Mimoriadna udalosť v Bani Nováky si vyžiadala deväť zranených

2023. April 27. - 08:42

Deväť zranených, z toho štyroch ťažko, si vyžiadala stredajšia mimoriadna udalosť v Bani Nováky. TASR prináša súhrn doterajších udalostí.

Mimoriadna udalosť v Bani Nováky si vyžiadala deväť zranených
Foto: TASR

Hlásenie o pravdepodobnom vyhorení metánu dostali banskí záchranári stredu o 16.30 h, na miesto išli ich čaty vrátane lekára - banského záchranára. Postihnutých evakuovali i ostatní baníci. Deväť ľudí utrpelo popáleniny alebo sa nadýchali splodín horenia. Dvaja sú poľskej a jeden ukrajinskej národnosti.

Zranených prijali nemocnice v Bratislave, Košiciach a Bojniciach. Štyroch ťažko zranených previezli záchranárske vrtuľníky v kritickom stave a umelom spánku.

Situáciu v podzemí monitorovali záchranári z Hlavnej banskej záchrannej stanice. Na mieste nešťastia robili potrebné úkony aj vyšetrovatelia polície.

Vyšetrovateľka začne trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia. Prípadom sa má zaoberať aj krajská prokuratúra.

Zriadi sa aj vyšetrovacia komisia pod vedením Obvodného banského úradu Banská Bystrica. Vyšetrovanie priamo v bani začne hneď, ako to umožní situácia.

K mimoriadnej udalosti došlo na produktívnom pracovisku, na komplexne mechanizovanom stenovom porube v hĺbke 200 metrov pod povrchom.

Podľa rezortu hospodárstva nedošlo k výrazným poškodeniam bane.

Na mimoriadnu udalosť v nováckej bani reagovali viacerí politici, vrátane prezidentky Zuzany Čaputovej. Verí, že všetci pracovníci, ktorí utrpeli zranenia, budú v poriadku. Aj predseda parlamentu Boris Kollár verí, že si udalosť nevyžiada žiadne obete. Dočasne poverený premiér Eduard Heger navštívil miesto nešťastia spolu s dočasne povereným ministrom hospodárstva Karlom Hirmanom.

TASR

Tags: Nováky, baňa, metán