Ministri odsudzujú vojenskú agresiu, vyjadrujú podporu a solidaritu Ukrajine

2022. February 24. - 10:02

Ministri odsudzujú vojenskú agresiu. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) tvrdí, že vojenská agresia, ktorej obeťou sa stal náš východný sused, je absolútne neprípustná. Vyjadrujú podporu a solidaritu Ukrajine. 

Ministri odsudzujú vojenskú agresiu, vyjadrujú podporu a solidaritu Ukrajine
Foto: TASR

"Za takéto hrubé a neospravedlniteľné porušenie medzinárodného práva musí niesť Ruská federácia zodpovednosť," povedal Mikulec. Ako tvrdí, urobíme všetko, čo je v našich silách a kompetenciách, aby sme prispeli k mierovému ukončeniu tohto konfliktu.

"Sme v úzkom kontakte nielen s ukrajinskými predstaviteľmi vlády, ale aj s ostatnými členmi NATO,"

poznamenal Mikulec.

Šéf rezortu financií Igor Matovič (OĽANO) uviedol, že ukrajinský ľud čaká veľa utrpenia, strádania a sirôt. Vyzval na solidaritu. "Rusko neunieslo svoju veľkosť. Neodolalo pokušeniu podlo zaútočiť na slabšieho. Z medzinárodných záväzkov, ktorými sľubovalo nenarušiteľnosť územnej celistvosti Ukrajiny, urobilo zdrap papiera. Z rečí o cvičení a sťahovaní vojakov bohapusté klamstvá," povedal Matovič.

"Sme proti zvrátenej vojne, proti nezmyselnému utrpeniu a zabíjaniu ľudí," vyhlásila podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová (Za ľudí). Ľudia na Ukrajine chceli podľa nej iba pokojne pracovať pre svoje rodiny a svoju vlasť a zachovať si slobodu.

"Takýto barbarský útok bol v našom regióne naposledy pred 80 rokmi, keď Hitler napadol Československo a neskôr celú Európu," uviedla na sociálnej sieti.

Ako doplnila, musíme ukázať, že náš ideál mieru a vzájomnej spolupráce napriek krivdám z minulosti je silnejší ako agresia a zotročovanie iných národov.

Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) na sociálnej sieti poznamenal, že po dnešku budeme deťom vysvetľovať, že na menších sa nikdy neútočí, keď sa musíme pozerať na ničím nevyprovokovaný útok na nášho východného suseda. Štvrtkové ráno označil zároveň za smutné.

Ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok oznámil, že rozhodol o uskutočnení špeciálnej vojenskej operácie vo východnej časti Ukrajiny.

TASR