Moskva obviňuje Ukrajinu zo zinscenovania záberov mŕtvych civilistov

2022. April 5. - 18:55

Ruské ministerstvo obrany obvinilo v utorok Ukrajinu, že zinscenovala ďalšie video o zabíjaní ukrajinských civilistov, pričom zodpovednosť za to chce zvaliť na ruské ozbrojené sily. Moskva tvrdí, že Ukrajina plánuje toto video poskytnúť aj západným médiám. TASR túto správu prevzala z agentúry AFP.

Moskva obviňuje Ukrajinu zo zinscenovania záberov mŕtvych civilistov
Foto: TASR/AP

Video bolo údajne nakrútené v pondelok večer v obci Moščun vzdialenej asi 20 kilometrov severozápadne od Kyjeva.

Ruské ministerstvo tvrdí, že podobné akcie teraz ukrajinské zložky organizujú aj v mestách Sumy, Konotop a ďalších lokalitách na severovýchode Ukrajiny.

Ministerstvo vo svojom vyhlásení nespresnilo, z akých zdrojov pochádza informácia, že Ukrajina údajne pripravuje ďalšie zinscenované videá.

AFP poukázala na to, že tieto tvrdenia ruského rezortu obrany sa objavili po tom, ako ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požadoval prijať nové sankcie voči Moskve za násilnosti spáchané na civilistoch v meste Buča v Kyjevskej oblasti.

Nález desiatok tiel - na uliciach mesta alebo v masových hroboch -, ktoré ukrajinská armáda objavila v Buči po stiahnutí sa ruských jednotiek, vyvolal šok a rozhodné odsúdenie zo strany medzinárodného spoločenstva.

Ukrajina zo zodpovednosti za smrť civilistov obvinila Rusko a Zelenskyj toto zabíjanie označil za vojnové zločiny a genocídu.

Moskva akúkoľvek zodpovednosť popiera a tvrdí, že fotografie a videá nasnímané v Buči sú falzifikátmi a že k úmrtiam civilistov došlo po stiahnutí ruských síl z oblasti.

Hovorca Kremľa Dmitri Peskov v utorok zopakoval, že "celý priebeh udalostí, obrovské množstvo údajov, faktov a ďalších parametrov jasne naznačuje, že ide o falzifikát s cieľom pokúsiť sa očierniť ruskú armádu".

Dodal, že ide o "dobre zrežírovanú šou". Uviedol, že Rusko bude naďalej šíriť svoju verziu udalostí. "Nebudeme sa nečinne prizerať," vyhlásil.

AFP pripomenula, že Peskov v utorok pripustil možnosť stretnutia ruského prezidenta Vladimira Putina s ukrajinským vodcom Volodymyrom Zelenským. Takáto schôdzka sa podľa Peskova bude môcť konať po tom, ako obe strany schvália dohodu medzi Moskvou a Kyjevom.

TASR