MV SR posiela starostom SMS s upozornením na meteorologickú výstrahu

Sekcia krízového riadenia Ministerstva vnútra (MV) SR posiela starostom obcí SMS s upozornením, že nad ich územím sa môže vyskytnúť nebezpečná meteorologická situácia. Informoval o tom riaditeľ sekcie Marián Dritomský. Starostovia obcí sa tak môžu pripraviť vopred na mimoriadnu udalosť a môžu to oznámiť svojim občanom cez miestny rozhlas alebo pomocou sirén.

MV SR posiela starostom SMS s upozornením na meteorologickú výstrahu
Ilustračná fotka: TASR

Dritomský povedal, že ak Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydá nejakú výstrahu, ide to automaticky na MV SR do sekcie krízového riadenia a odtiaľ na okresný úrad v sídle kraja na koordinačné stredisko integrovaného záchranného systému.

„Na koordinačnom stredisku dochádza k vyrozumeniu výjazdových skupín odborov krízového riadenia na okresných úradoch v prípade výstrahy prvého, druhého a tretieho stupňa. V prípade závažnejších výstrah druhého a tretieho stupňa koordinačné stredisko vyrozumieva aj všetkých starostov, kde je vydaná výstraha prostredníctvom SMS”

– objasnil postup Dritomský.

Pri smogových výstrahách putuje informácia aj na regionálny úrad verejného zdravotníctva, ozrejmil.

V súčasnosti sa pracuje na tom, aby meteorologické výstrahy chodili priamo občanom vo forme SMS.

„Tento systém sa nazýva Reverse 112 a členské štáty Európskej únie sa zaviazali vybudovať takýto systém. Pracuje sa na tom aj na Slovensku, momentálne sme robili analýzu”

– uzavrel Dritomský.   

TASR