MŽP: Na Slovensku sa nezaznamenala zvýšená radiácia

2022. August 6. - 10:27

Na Slovensku sa nezaznamenala zvýšená radiácia, Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) ubezpečuje občanov, že hodnoty radiácie v ovzduší na Slovensku sú normálne. TASR o tom informovalo tlačové oddelenie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR v súvislosti s informáciou, že na mieste, kde sa nachádza ukrajinská Záporožská jadrová elektráreň, vznikol po ostreľovaní požiar.

MŽP: Na Slovensku sa nezaznamenala zvýšená radiácia
Ilustračná fotka: TASR

SHMÚ v najbližších dňoch nepredpokladá výskyt prúdenia z rizikovej oblasti smerom nad Slovensko. Počas nasledujúcich dní bude potrebné situáciu aktualizovať.

SHMÚ je súčasťou Radiačnej monitorovacej siete SR. Pravidelne dostáva informácie zo styčného miesta, prostredníctvom ktorého Úrad jadrového dozoru poskytuje aktuálne správy o radiačnej situácii v SR aj v zahraničí.

Na základe numerického modelovania prúdenia v atmosfére vie SHMÚ v spolupráci so Svetovou meteorologickou organizáciou určiť šírenie prípadného znečistenia (systém sa spúšťa v prípade radiačnej havárie). Informácie o radiácii si môžu občania nájsť aj na webstránke SHMÚ.

TASR

Tags: radiácia, SHMÚ