MZVEZ SR sleduje prípad slovenského občana obvineného z vraždy učiteľky v Írsku

2022. January 20. - 12:00

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR eviduje prípad obvinenia slovenského občana z vraždy írskej učiteľky v Dubline. Tamojší zastupiteľský úrad slovenskej diplomacie zatiaľ nedostal požiadavku obvineného o poskytnutie asistencie. Pre TASR to uviedol hovorca rezortu Juraj Tomaga.

MZVEZ SR sleduje prípad slovenského občana obvineného z vraždy učiteľky v Írsku
Pohreb zavraždenej 23-ročnej učiteľky v Írsku - foto: Niall Carson/PA via AP

"O prípade vieme a veľmi pozorne ho sledujeme. Náš zastupiteľský úrad v Dubline nedostal požiadavku dotknutého občana o poskytnutie asistencie ani priamo, ani sprostredkovane prostredníctvom írskych úradov, ani jeho právneho zástupcu, rovnako neevidujeme súhlas zadržaného s tým, aby bol náš zastupiteľský úrad o prípade informovaný," uviedol rezort s tým, že ak podobnú požiadavku dostane, bude v rámci svojich kompetencií poskytovať štandardnú konzulárnu asistenciu ako každému občanovi, ktorý o ňu požiada.

Írske úrady mali obviniť slovenského občana zo spáchania vraždy 23-ročnej učiteľky Ashling Murphyovej, ku ktorej malo dôjsť 12. januára. Správu v stredu (19. 1.) večer priniesli médiá. Informovali tiež, že 31-ročný muž, žijúci v meste Tullamore v strednom Írsku, spáchanie činu odmietol. Aktuálne má byť v predbežnej väzbe, pred súd sa má postaviť 26. januára.

TASR