Na hranice s Ukrajinou má prísť pomôcť 50 českých vojakov 

2022. March 7. - 10:16

Na Slovensko by malo prísť z Českej republiky 50 profesionálnych vojakov s technikou. Dôvodom je humanitárna pomoc v súvislosti s hromadným prílevom vojnových utečencov z Ukrajiny. V pondelok o ich prítomnosti na území SR rozhodla vláda. 

Na hranice s Ukrajinou má prísť pomôcť 50 českých vojakov 
Ilustračná fotka: TASR

Ministerstvo obrany ako predkladateľ návrhu objasnilo, že príslušníci českej armády na základe partnerskej ponuky majú pomôcť slovenským bezpečnostným zložkám zvládať organizačno-logistický nápor pri pokračujúcom náraste počtu utečencov prekračujúcich ukrajinsko-slovenské hranice.

"Ministerstvo obrany je pripravené zabezpečiť týmto príslušníkom ozbrojených síl logistickú podporu," objasňuje v predloženom materiáli rezort obrany. Z jeho rozpočtu sa budú uhrádzať tiež náklady súvisiace s prijatím a pobytom príslušníkov českej armády.

Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) na sociálnej sieti spresnil, že v spolupráci s českými vojakmi vznikne pre utečencov stanové mestečko.

"Vláda SR dnes schválila sily a prostriedky na výstavbu stanového mestečka, v ktorom nájde bezprostredne po príchode na Slovensko dočasné útočisko až 400 ľudí," uviedol.

Na hraniciach už slovenským kolegom pomáha 50 príslušníkov českej cudzineckej polície.

TASR