Na ocenenie Učiteľ Slovenska prišlo 320 nominácií a 70 prihlášok

V rámci druhého ročníka ocenenia Učiteľ Slovenska dostali organizátori 320 nominácií na inšpiratívnych učiteľov a 70 prihlášok. TASR to potvrdil František Cimerman z neziskovej organizácie Živica, ktorá spolu s Komenského inštitútom stojí za organizáciou ceny Učiteľ Slovenska. Ako doplnil, do projektu sa zapojili učitelia z celého Slovenska.

Na ocenenie Učiteľ Slovenska prišlo 320 nominácií a 70 prihlášok
Ilustračná snímka: TASR

Najviac ich nominovala verejnosť vo veku 36 až 55 rokov. „Najčastejšie posielali nominácie kolegovia, riaditelia alebo iní učitelia, druhou početnou skupinou boli žiaci a študenti” – poznamenal Cimerman s tým, že najviac nominácií prišlo z okresov Bratislava, Prešov a Košice.

Z Bratislavského a Žilinského kraja prišlo najviac prihlášok. Dominovali okresy Bratislava, Prešov, Žilina, Žiar nad Hronom a Komárno.

 

„Do ocenenia sa prihlásilo 48 žien a 22 mužov. Medzi mužmi sme zaznamenali výrazný nárast zapojenia sa”

 

– priblížil Cimerman. Naopak, oblasťou, z ktorej neprišli prihlášky vôbec, sú okresy v strede južného Slovenska. Ide o okresy ako Krupina, Veľký Krtíš, Lučenec, Poltár a Rimavská Sobota.

Prihlášky vyplnilo 13 učiteľov, ktorí učia na prvom stupni základnej školy, 24 z druhého stupňa, 32 prihlášok dostali organizátori od učiteľov zo stredných škôl a jednu od učiteľa z online kurzov. „Najviac učiteľov sa prihlásilo takých, ktorí majú viac ako 15-ročnú prax. Začínajúcich učiteľov, ktorí majú prax do piatich rokov, je desať” – dodal Cimerman.

Ocenenie Učiteľ Slovenska je súčasťou medzinárodnej iniciatívy Global Teacher Prize, ktorá vznikla aj preto, aby sa zvýšilo povedomie o dôležitosti profesie pedagógov. Okrem toho ponúka príležitosť učiteľom, aby dali vedieť o svojej práci a podelili sa o svoje skúsenosti s kolegami. Víťaza 2. ročníka národného kola Učiteľ Slovenska vyhlásia začiatkom októbra. 

 

tasr