Na Poľsko mohla dopadnúť ukrajinská strela proti ruskej rakete

2022. November 16. - 10:07

Raketu, ktorá v utorok dopadla na východe Poľska, mohli vypáliť ukrajinské sily v snahe zostreliť ruskú strelu. S odvolaním sa na americké vládne zdroje o tom v stredu informovali agentúry AP a DPA, od ktorých TASR správu prevzala.

Na Poľsko mohla dopadnúť ukrajinská strela proti ruskej rakete
Policajti sú pred areálom bývalého poľnohospodárskeho družstva v obci Przewodów na východe Poľska v stredu 16. novembra 2022, kde dopadla v utorok podľa poľskej vlády raketa ruskej výroby. Poľský minister zahraničných vecí Zbigniew Rau si predvolal ruského veľvyslanca v Poľsku, aby ho požiadal o podrobné vysvetlenie k udalostiam v okrese Hrubieszów, kde v utorok pri zatiaľ neobjasnenom výbuchu prišli o život dve osoby. Raketu, ktorá v utorok dopadla na východe Poľska, mohli vypáliť ukrajinské sily v snahe zostreliť ruskú strelu. - foto: TASR/AP

Traja nemenovaní predstavitelia USA podľa AP povedali, že ide o predbežné hodnotenie v prípade rakety, ktorej dopad v dedine Przewodów šesť kilometrov od ukrajinskej hranice si vyžiadal dva životy. Došlo k tomu v čase rozsiahleho raketového útoku Ruska na ukrajinskú energetickú infraštruktúru.

Podľa zdrojov DPA americký prezident Joe Biden na stredajšom stretnutí so svetovými lídrami hovoril o náznakoch, že na poľské územie dopadla protivzdušná strela z Ukrajiny.

Biden na mimoriadnej schôdzke popri summite G20 v Indonézii hovoril o rakete protivzdušného systému S-300, uviedli zdroje. Šéf Bieleho domu novinárom po stretnutí povedal len to, že podľa predbežných informácií je "nepravdepodobné ", že raketa bola odpálená z ruského územia.

TASR