Na Slovensku potvrdili ďalších 34 prípadov variantu omikron

2022. January 7. - 18:32

Na Slovensku potvrdili ďalších 34 prípadov omikron variantu nového koronavírusu. U 19 osôb sa potvrdila cestovateľská anamnéza, vo ôsmich prípadoch išlo o kontakt s pozitívnou osobou, u ktorej sa už sekvenovaním potvrdil variant omikron. V siedmich prípadoch pozitívne testované osoby neudávali cestovateľskú anamnézu. V súčasnosti má Slovensko laboratórne potvrdených celkovo 54 prípadov variantu omikron. TASR o tom informovali z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Na Slovensku potvrdili ďalších 34 prípadov variantu omikron
Foto: TASR/AP

Všetky prípady mali podľa ÚVZ SR ľahký priebeh ochorenia alebo boli bezpríznakové.

"Osem pozitívnych bolo nezaočkovaných, dvaja boli zaočkovaní čiastočne. Ostatní boli kompletne zaočkovaní," uviedli z ÚVZ SR.

Obyvateľom ÚVZ SR dôrazne odporúča dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19, respektíve absolvovať posilňujúcu dávku v odporúčanom čase. Očkovaním sa podľa úradu významne znižuje riziko závažného priebehu infekcie a ťažkého priebehu ochorenia COVID-19.

Zároveň ÚVZ SR žiada ľudí, aby bez ohľadu na svoj imunitný status dôsledne dodržiavali preventívne opatrenia, ako je nosenie správne nasadeného respirátora, časté vetranie miestností či dodržiavanie dostatočného odstupu od iných ľudí a priebežná dezinfekcia rúk.

Na sekvenovaní vzoriek sa podieľajú ÚVZ SR, Vedecký park Univerzity Komenského v Bratislave a Biomedicínske centrum Slovenskej akadémie vied v Bratislave.

TASR