Na Slovensku potvrdili ďalšie štyri prípady variantu omikron

2021. December 28. - 14:19

Na Slovensku potvrdili ďalšie štyri prípady omikron variantu nového koronavírusu. Osoby boli zaočkované dvomi dávkami vakcíny proti ochoreniu COVID-19. V súčasnosti má Slovensko laboratórne potvrdených celkovo 11 prípadov variantu omikron. TASR o tom informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Na Slovensku potvrdili ďalšie štyri prípady variantu omikron
Ilustračka fotka: TASR/AP

Prvá osoba so zisteným variantom omikron je podľa slov hlavného hygienika Jána Mikasa bez cestovateľskej anamnézy, pričom mala ľahký klinický priebeh ochorenia a boli dodržané opatrenia.

Druhá osoba je tiež s potvrdenou cestovateľskou anamnézou a zároveň úzkym kontaktom s pozitívnymi osobami. Rovnako mala ľahký priebeh ochorenia.

Tretia osoba je s potvrdenou cestovateľskou anamnézou z rizikovej krajiny. "Klinický priebeh ochorenia bol ľahký (kašeľ), protiepidemické opatrenia boli vykonané v plnom rozsahu," doplnil Mikas.

Štvrtá osoba bola podľa slov hlavného hygienika v kontakte s osobami, u ktorých sa už potvrdil variant omikron. Rovnako mala ľahký priebeh ochorenia a príznaky, ako slabosť, únavu či kašeľ.

Vzhľadom na vlastnosti variantu a zaznamenaný výskyt u osoby bez cestovateľskej anamnézy ÚVZ predpokladá, že reálny výskyt omikronu v populácii je vyšší, než naznačujú priebežné výsledky sekvenácie pozitívnych vzoriek.

ÚVZ preto dôrazne odporúča dať sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 a dôsledne dodržiavať protiepidemické opatrenia. "Očkovaním sa významne zníži riziko závažného priebehu infekcie a ťažkého priebehu ochorenia COVID-19," dodal Mikas.

TASR

Tags: omikron, ÚVZ