Na Slovensku v prvom štvrťroku zomrelo 14.000 ľudí, úmrtnosť klesla o 16,7 %

2023. April 25. - 10:34

Na Slovensku v prvom štvrťroku tohto roka zomrelo 14.000 ľudí. Úmrtnosť medziročne klesla o 16,7 percenta. Bola tiež nižšia ako v období pred pandémiou. Najčastejšou príčinou smrti boli choroby obehovej sústavy. TASR o tom informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Na Slovensku v prvom štvrťroku zomrelo 14.000 ľudí, úmrtnosť klesla o 16,7 %
Ilustračná fotka: Paraméter - András Á. Cséfalvay

"Počet zomretých za prvé tri mesiace tohto roka klesol medziročne dvojciferným tempom vo všetkých krajoch Slovenska. Zároveň vo všetkých ôsmich krajoch bol počet zomretých nižší aj v porovnaní s priemerom pred pandémiou," skonštatovala hovorkyňa úradu Jana Morháčová.

Situácia sa medziročne najvýraznejšie zlepšila v Trenčianskom a Žilinskom kraji. Najvyššiu podúmrtnosť v porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou mali Žilinský (9,4 percenta) a Nitriansky kraj (9,3 percenta). Najhoršia situácia bola v Banskobystrickom kraji, kde miera úmrtnosti predstavovala hodnotu 1215 zomretých na 100.000 obyvateľov.

Najčastejšou príčinou úmrtí boli choroby obehového systému (6621 úmrtí), nasledovali nádory (3205). Medzi päticou najčastejších príčin boli tiež choroby dýchacej sústavy (1381), tráviacej sústavy (734) a vonkajšie príčiny úmrtí (602). Na následky ochorenia COVID-19 zomrelo v prvom štvrťroku tohto roka 230 osôb, bolo ôsmou najčastejšou príčinou.

Najviac úmrtí bolo u osôb nad 65 rokov (11.109). "Ich počet bol mierne, o necelé jedno percento, nižší ako päťročný priemer pred pandémiou a o 16 percent nižší ako vlani," priblížila Morháčová.

V skupine mladších seniorov (od 65 do 74 rokov) zaznamenal ŠÚ SR nadúmrtnosť - počet zomretých o sedem percent prevyšoval predpandemický priemer.

"Výrazne najhoršie parametre úmrtnosti sa prejavovali v kategórii mladších seniorov počas celého obdobia pandémie. Počty zomretých mladších seniorov v mesiacoch vrcholnej úmrtnosti prevyšovali priemerné hodnoty viac ako dvojnásobne," dodala riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva ŠÚ SR Zuzana Podmanická.

TASR