Na súde vypovedal v pondelok svedok, ktorý upravoval zbraň na vraždu Kuciaka

Pred senátom Špecializovaného trestného súdu vypovedal v pondelok svedok Marián Sehnal, ktorý mal upravovať hlaveň zbrane pre obžalovaných Tomáša Sz. a Miroslava M. Zbraň bola neskôr použitá na vraždu novinára Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Pojednávanie bolo prerušené do utorka (21. 2.), keď budú vypovedať redaktori portálu Aktuality.sk, kde Kuciak pracoval.

Na súde vypovedal v pondelok svedok, ktorý upravoval zbraň na vraždu Kuciaka
Foto: Jakub Kotian

„Hovoril, že je to pre vplyvného a nebezpečného človeka z podsvetia”

– priblížil slová obžalovaného Tomáša Sz. o využití zbrane. Podľa Sehnala mu mala slúžiť na vyrovnanie dlhu. On predpokladal, že mala slúžiť na zastrašovanie. Za modifikácie, ktoré na zbrani urobil, bol odsúdený na trojročnú podmienku.

Svedok vo svojej výpovedi potvrdil výpoveď obžalovaného Miroslava M. Ten pred senátom vypovedal rovnako ako Sehnal aj v tom, že bolo v nábojniciach použitých na vraždu znižované množstvo pušného prachu. To malo slúžiť na to, aby zbraň nevydávala príliš veľký hluk po vystrelení, rovnako ako na ňu vyrobený tlmič.

Sehnal tiež k osobe Tomáša Sz. dodal, že mu raz rozprával historku o tom, ako sa zúčastnil streľby na pirátov na lodi. Tomáš Sz. sa zúčastňoval na ochrane komerčných lodí pred somálskymi pirátmi. 

„Čo sa s ním udialo teraz je len logické vyústenie jeho doterajšieho života”

– uviedol na margo Tomáša Sz. s tým, že ho vždy považoval za materialistického človeka. Myslí si však, že by nebol schopný osobne zavraždiť človeka, a preto sa mu aj nezdala pôvodná vyšetrovacia verzia. Podľa tej bol strelcom v prípade práve Tomáš Sz. a nie Miroslav M. Obžalobná verzia je postavená opačne, čo dosvedčuje aj Miroslav M.

„Tento svedok podľa našej mienky vyvracia tvrdenie Tomáša Sz. o tom, že dôvodom ich návštevy vo Veľkej Mači bolo zbitie Jána Kuciaka”

– skonštatoval splnomocnenec poškodených Kuciakovcov Daniel Lipšic. Poznamenal, že za účelom zbitia novinára by si neobstarávali pištoľ s tlmičom.

Po Sehnalovej svedeckej výpovedi sa čítala výpoveď svedka Michala Vargu. Podľa obžaloby mal predať Tomášovi Sz. v roku 2016 strelnú zbraň za 400 eur. V decembri 2016 bola podľa prokuratúry použitá na zavraždenie Petra Molnára.

Z vraždy novinára a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sú obžalovaní Marian K., Alena Zs., Tomáš Sz. a Miroslav M. Marian K. si mal podľa prokuratúry objednať Kuciakovu vraždu z pomsty za Kuciakove články o jeho ekonomickej trestnej činnosti. K vražde novinára sa priznal Zoltán Andruskó, ktorý je za vraždu už právoplatne odsúdený po schválení dohody o vine a treste. K samotnej streľbe sa priznal Miroslav M., v prípade je naďalej obžalovaný. Údajný objednávateľ Marian K., sprostredkovateľka Alena Zs. a jeden z vykonávateľov Tomáš Sz. naďalej trvajú na svojej nevine.

Na utorkovom pojednávaní sa Marian K. nezúčastní a dal súhlas na konanie v jeho neprítomnosti.

TASR